Het wonen van den man in de kazerne zal n. m. m. heel wat aangenamer te maken zijn door: a. in de kampementen te rekenen op zekere ruimte, bij voorkeur plantsoen, waar gelegenheid is om behoorlijk en aangenaam te zitten. b. in de galerijen behoorlijk meubilair te plaatsen. c. de galerijen en kamers wat vroolijk te versieren, bijv. door behoorlijke beschildering. d. waar voldoende ruimte is, den manschappen gelegenheid, te geven te tuinieren. (In 19c6 1907 was het kampement der Vest. Art. te Salatiga als het ware één tuin). e. onverwijld te zorgen voor goede verlichting. de dagverblijven niet in te richten in eenig afgeschoten hoekje van een galerij, maar in een ruime aangename gelegenheid, als het kan, in een afzonderlijk gebouwtje. Ik meen deze aangelegenheid in de warme belangstelling van korps- en compagniescommandanten te mogen aanbevelen. Menig kampement zou met eigen krachten heel wat fleuriger te maken zijn dan het thans is, en de Genie is meestal welwillend genoeg om hier en daar wat te helpen, als erom verzocht wordt. Veel blijft ook achterwege, omdat niet om verbetering wordt gevraagd! 2. Het valt niet te ontkennen, dat de drank nog steeds voor een groot deel de verleider is, die veel Eur. militairen naar beneden haalt, iels wat de positie van den man in de Indische maatschappij naar beneden blijft drukken. Ware de gelegenheid tot drankgebruik (speciaal bedoeld alle stirke drank, uitgezonderd bier) uitgesloten, vele mindere militairen zouden heel andere menschen worden. Terwille van de lagere rangen in onze maatschappij in het alge meen, doch van de militaire maatschappij in het bijzonder, beveel ik daarom voor geheel Indië aan: een soort drank-regie door het gouvernement, zoodanig te regelen (en ten strengste door te voeten!), dat de verkoop aan den z.g. kleinen man, dus ook inde cantines, verboden wordt. Teneinde den man echter zijn genotmiddel niet geheel te onthouden, ware hem bijv. 3 X !n de week vóór het eten een oorlam te schen ken, wat aan niet-gebruikers ware uit te betalen. Het lijdt geen twijfel, of een voorstel van een sterke-drank-regie zal in Nederland bij veel belanghebbenden ernstige tegenwerking 1095 POSITIE DER MIL. BENEDEN DEN RANG VAN ONDERL. [NOV. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 45