Nov. 1915.| Voorstellen tot algemeene herziening van de ondervinden; hierin zou dan door H. H. ethici eens een goeden strijd te strijden zijn! 3. De cantines moeten meer plaatsen van gezelligen omgang worden zij moeten zooveel mogelijk overgebracht worden naar de drukkere gedeeltes van de garnizoensplaatsen, zoodat de soldaat in zijn sociëteit niet als thans, bijv. in Weltevreden afgelegen zit aan een donkeren Sipaijersweg. Lag hier de soldatensocieteit bijv. in het Wilhelmina-park met front naar Noordwijk en was daar aangename gelegenheid om buiten te zitten (zonder jenevergebruik,) dan zou de man er letterlijk en figuurlijk meer in het licht komen, zich meer deelgenoot van de maatschappij gevoelen envanzelf zich netter gedragen. 4. Er zijn vele dagen, heele periodes in den diensttijd van den soldaat aan te wijzen, waarin hij, uitgezonderd bij wachtdiensten, na zijn soepeten van af 11 uur niets meer te doen heeft. Zouden die vtle uren niet te gebruiken zijn om den man een hand werk te leeren, dat hem later bij zijn terugkeer in de burgermaat schappij te pas kan komen? Het succes der tegenwoordige werk plaatsen in de gevangenissen kan in dezen tot navolging aansporen. Met een werktijd van twee a drie uren in den middag en in den natten lijd nu en dan ook 's morgens in plaats van geestdoodende theorieën of bezighouderij, ware heel wat te bereiken. Uit een oeconomisch oogpunt waren ambachten te kiezen, die weinig gecompliceerde werkplaatsen vereischen en waarvan de vruch ten ten bate van het leger kunnen komen. En zou met desnoods slechts één uur school-onderwijs dagelijks in de Nederlandsche taal, aan onze inlanders niet op ernstige wijze meegewerkt kunnen worden aan de zoozeer gewenschte associatie van blank en bruin in deze koloniën? Vat ik in het kort bovenstaande voorstellen tot positie-verbetering tezamen, dan beoogen zij dus: le een vernieuwing van het uiterlijk van den soldaat. „Mieux vous habillez le soldat, mieux il fait son devoir." 2e verbetering van de geldelijke positie van den Europeaan, in hoofdzaak door een soort assurantie voor de toekomst. 1096

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 46