Nov. 1915.] De Verdediging van Indië. „het moeilijk te bereiken is. Door het zwaartepunt van de verdediging „op het water te leggen, wordt dit voordeel vrijwillig prijsgegeven". Van tweeën een: óf de geheele moderne zeekrijgskunde, zooals die zich in de laatste tientallen jaren heeft ontwikkeld, en het le venswerk van onze beste voorgangers daarin, is één doorloopende kolossale vergissing,—óf de Heer Muurling heeft ongelijk. Nu is het niet wel mogelijk, de juistheid der grondslagen, waarop onze hedendaagsche maritiem-strategische opvattingen berusten, bin nen kort bestek te bewijzen. Dat bewijs toch behoort vooral te steunen op geschiedkundige feiten, waarbij niet volstaan mag worden met het aanhalen van enkele willekeurig gekozen voorbeelden, maar waarbij moet worden aangetoond, dat uit het geheele verloop der gebeurtenissen van de laatste twee-of driehonderd jaren telkens en telkens weer de waarheid naar voren springt, dat afgelegen over- zeesche gebieden, en zeer zeker een eilandenrijk als deze bezittingen, niet alleen het best ter zee, maar niet anders dan ter zee duurzaam te verdedigen zijn. Deze weg wordt dan ook gevolgd in de voor naamste desbetreffende werken, die trouwens genoegzaam bekend zijn, maar binnen het bestek van een tijdschrift-artikel is dat natuur lijk niet uitvoerbaar. Gemakkelijker valt het, van's Heeren Muurlings betoog de onjuist heid aan te toonen, en hiertoe zal ik mij dan ook bepalen. Uit een militair oogpunt,zoo wordt vooreerst gezegd, is de kracht van een eilandenrijk, dat het moeilijk te bereiken is. Ik ga met deze uitspraak slechts gedeeltelijk accoord. M.i. toch is de zaak niet zoozeer, dat een eilandenrijk moeilijk bereikbaar is, als wel, dat transporten gedurende de reis over zee uit militair oogpunt zoo verbazend kwetsbaar zijn. Bij de hulpmid delen, waarover de hedendaagsche scheepvaart beschikt, valt er bezwaarlijk een gemakkelijker, ruimer en (onder normale omstandig heden) veiliger weg te vinden, dan de weg over zee. Die veiligheid houdt eerst op, om voor een buitengewone onveiligheid plaats te maken, wanneer men in oorlogstijd tegenover een vijand komt te staan, die zijn gelegenheid weet te benutten. Voorts mag niet uit het oog worden verloren, dat naast de kracht, die een eilandenrijk aan zijn geïsoleerde ligging ontleent, uit die ligging ook een zwakheid voortspruit, n.l. dat het, ook alweer door de 1054

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 4