Theorie en practijk. [Nov. 1915. lste Dat de verdeeling in groepen er door de Artillerie met de haren bijgesleept was en zoo spoedig mogelijk weer ingetrokken moest worden. 2de Dat de Cdt. der Vesting-Artillerie, die in deze stelling als Art. Cdt. was ingedeeld, in dit C<ï. totaal overbodig was en bij mobilisatie elders beter te gebruiken was. Het geheele hooge auditorium was het roerend met mij eens, dochzij dronken een glasen zij lieten de zaak, zooals zij was. De Artillerie ging door voort te borduren op het stramien der groepsindeeling, schreef lijvige memories daarop gebaseerd, richtte peil-en andere posten daarvoor op, enz. Daar komt Augustus 1914. De Commandant dezer z.g. stelling wordt plotseling voor de taak gesteld zich in dat C°. te moeten indenken. Welnu, ik kan wel zeggen in zijn eerste uur van denken over deze materie, besluit de Cdt., zonder ooit mijne ideeën te hebben gehoord, tot het volgende: 1 De groepsindeeling wordt afgeschaft. 2 Eén Hoofdofficier der Art. is genoeg, de Cdt. der Vesting- Artillerie kan aan zijn eigen nuttiger werk blijven doorgaan. Weg memories, groepsartillerie-kwartieren, voorgestelde telefoon- aanleg, enz. enz. Welnu, geachte bewerker, m.i. zal een der eerste daden van den Commandant van het Veldleger in oorlogstijd zijn om, zoodra hij zijne brigades bijeen heeft, den Cdt. der Bereden-Artie. het C°. te geven over de vereenigde Artie. dezer brigades ondanks 7 (2). Hij zal hem misschien niet „Regiment Cdt." noemen, doch ik geloof, dat eene dergelijke muggezifterij over een naam in de critiek door U niet bedoeld wordt. 1) Misschien is de bewerker hier weer het slachtoffer van de ver warring, die allerwege in ons leger is ontstaan door ons begrip „brigade", dan wel is hij zoo naif te denken, dat de vijand zoo beleefd zal zijn overal zwakker op te treden dan met één Regiment Infanterie. Misschien staat er wel iets in den Leidraad Stafdienst, waaruit dit is af te leiden. Het lijkt mij verstandiger daar maar niet op te rekenen. Ter illustratie over de verwarring ontstaan door ons begrip „brigade,, diene het volgende 1115

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 67