Nov. 1915.] Over Granaten en de daardoor dat tegen levende doelen in de eerste plaats een gunstige scherfver- deeling moet worden verkregen, zelfs worden de dunwandige gra naten in Duitschland Minengranat genoemd, alsof van dit projectiel alleen mijnwerking te verwachten is. Toch beschikt de Fransche veldartillerie over een dunwandige granaat en de berichten, die ons van het oorlogsveld zoo nu en dan bereiken, hebben mij in de meening versterkt, dat dit projectiel inderdaad het voor de veld artillerie meest gewenschte is. Een ieder zal zich de fantastische verhalen uit Duitsche bron herinneren in den aanvang van den oorlog, omtrent de giftige wer king van de gassen, die vrij kwamen bij de ontploffing van de Fran sche Melinitgranaten. Personen die op 6 a 10, ja soms op meer meters afstand van het springpunt gezeten waren, bleven op de plaats dood, zonder dat een enkele vleeschwond te ontdekken was, dan wel ledematen of andere beenderen gebroken waren. Dat deze werking aan vergiftiging te danken zou zijn, zooals werd beweerd, is onmogelijk. Er is geen enkel giftig gas, dat zulk een oogen- blikkelijke uitwerking kan hebben, bovendien komen door de ex plosie van de verschillende trinitro verbindingen der benzol, phenol, toluol of naphtol derivaten, waartoe het melinit behoort, geen an dere giftige gassen vrij dan het koolmonooxyd en enkele stikstof (cyaan) verbindingen, die nimmer een zoo plotselinge werking kunnen vertoonen. De menschen worden dan ook gedood door een plot selinge storing in den bloedsomloop en in dit verband trekken vooral aandacht de door den Heer R. Arnoux, voor de fransche vereeniging van civiele ingenieurs in Mei jl. gehouden proeven, naar aanleiding van een lezing van Majoor Ferrus over Fransch, Duitsch en Oostenrijksch geschut l). De Hr. Arnoux had nl. in het laatst van Januari van een officier aan het front een zak-aneroide-barometer ontvangen, die in de nabijheid van een springende Duitsche brisantgranaat onbekwaam was geworden. Bij onderzoek bleek, dat de barometer alleen ont regeld was, doordat een van de hefboomen langs een andere was geschoven en daardoor buiten werking was gesteld. Dit kon alleen geschied zijn door een buitengewoon abnormale uitzetting van de 1) Engineering 2 Juli 1915 blz. 13. 1118

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 70