[Nov. 1915. barometer-doos, ten gevolge van een heftige depressie; het instru ment had dus gewerkt als een minimum barometer. Nadat de hefboomen met de hand in hun normalen toestand waren teruggebracht en het instrument onder de klok van een luchtpomp was geplaatst, bleek dat de hefboomen in den gevonden stand kwamen bij een kwikdruk van 410 m. M. wat overeenkomt met den luchtdruk op den top van den Mont Blanc. De explosie had dus een plotselinge depressie veroorzaakt in de kamer, waar het instrument geplaatst was geweest op een afstand van 3 M. van het punt, waar de G. sprong eene depressie van minstens 760 410 of 350 m. M., overeenkomende volgens de in de aërodynamica gebruikelijke formules met een snelheid van de lucht van 276 M. of een dynamische druk van 10,360 K.G. per M2. Zulk een dynamische druk heeft tot gevolg, dat alle levende wezens, die er aan worden blootgesteld, in de lucht geslingerd of tegen den grond gedrukt worden, terwijl zij, die door een dekking tegen de directe uitwerking van den druk beschermd zijn, onder den invloed van de plotselinge statische depressie komen. Dit laatste verschijnsel heeft tot gevolg, dat de in het bloed opgeloste lucht en koolzuur welke hoeveelheid grooter is naarmate de barometerstand hooger is door de depressie vrijkomen en als tallooze luchtbelletjes in het bloed rondzweven. Deze gasbelletjes worden door het hart in de kleinere slagaders en haarvaten ge dreven, alwaar ze direct de bloedsomloop storen, als hun diameter grooter is dan de doorsnede van de bloedvaten. Zij ontstaan oogenblikkelijk als de depressie aanvangt en de dood treedt in, voordat er tijd is om ze weer in het bloed op te nemen, als de barometerstand weer normaal is geworden. Deze eigenschap van de met brisante springlading gevulde stalen granaten was nog niet bekend voor het uitbreken van den oorlog. N.m.m. moet hieraan het grootste gewicht gehecht wor den. De werking van de granaten van ons veldgeschut tegen le vende doelen zal dus grooter worden, naarmate de springlading grooter en brisanter is, waardoor reeds wordt aangetoond, hoe jammer het is, dat indertijd werd overgegaan tot vervangen van prikrinezuur door trotyl, maar wat tevens aantoont, dat ook tegen levende doelen en voorzeker voor de veldartillerie de dunwandige granaat het meest gewenschte projectiel is. De eenige eisch voor 1119 ONTWIKKELDE GIFTIGE GASSEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 71