Uit de Practijk. [Nov. 1915. Ondanks de waargenomen hooge temperatuur bij een drietal der paarden, waren geen alarmeerende verschijnselen aanwezig en behoefde uur na aankomst, welke tijdsruimte benut werd om de paarden met water te overgieten en te drenken, uithoofde van den algemeenen toestand geen enkel paard gedisqualificeerd te worden. De beschikbare prijzen konden derhalve worden toegekend naar de gemaakte tijden. Alle paarden, in den loop van den dag aan de hand naar Welte vreden teruggeleid, werden den volgenden morgen om 7H uur nog maals geïnspecteerd. De algemeene toestand was bij alle goed, alleen vertoonden de beide paarden van 13 en 15 jaar eene geringe stijfheid en was de winner van den lsten prijs, die tijdens het parcours een ijzer had verloren, aan het betrokken been in geringe mate kreupel. In verband met het klein aantal paarden en de weinige gegevens in Indië beschikbaar, wat betreft temperaturen enz. bij Australische paarden na dergelijke ritten, meen ik mij van het maken van gevolg trekkingen uit de verkregen uitkomsten te moeten onthouden. W. van der Burg. Scheidsrechters bij zelfstandige canalerie. Hoewel zoo eenigszins mogelijk bij zelfstandige cavalerie-afdee- lingen ook cavalerie-officieren worden ingedeeld als scheidsrechters, komt het bij gebreke aan deze meermalen voor, dat officieren van andere wapens daartoe worden geroepen. Wanneer de cavalerie dan op een behoorlijken afstand van de hoofdmacht na zwaren arbeid het bivak betrekt; de officieren na een frisch bad in pyama recht genoeglijk de gebeurtenissen van den dag bespreken, loopt de scheidsrechter nog in zijn doorgetranspireerd bemodderd veld- tenue rond en peinst op middelen om zich ook tot mensch te kunnen verheffen. Het wil dan wel eens gebeuren, dat een collega van het ruiterwapen zoo goed in zijn bullen zit, dat de billijke wensch van den arbiter in vervulling komt, maar gezien de door den nood gedwongen minimale bagage, welke wordt medegevoerd, is dat een uitzondering. Bij de laatste, groote manoeuvres zag een der bij de zelfstandige cavalerie ingedeelde scheidsrechters zijn jongen en bagage na den aanvang der manoeuvres op den 16den voor het eerst terug op den rustdag op den I9den. Of hij uit de waroeng gegeten heeft, dan wel broederlijk door de collegaas van de cavalerie verpleegd werd, is ons niet bekend, maar toen wij hem vóór zijn vreugdevolle ontmoeting met zijn lijftrawant en bagage aanschouwden, gaven stoppelbaard en kleeding ons de overtuiging, dat hij gedurende eenige dagen niet op rozen had geslapen. 1123

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 75