Nov. 1915. J Uit de Practijk. Zou het niet mogelijk zijn om scheidsrechters bij zelfstandige cavalerie-afdeelingen een tweede paard te geven met bagagetas- schen, zooals de officieren van de cavalerie die hebben Wanneer vier of om royaal te zijn zes stellen paktasschen worden aange schaft of aangemaakt voor dat doel, en de scheidsrechters, die bij zelfstandige cavalerie-afdeelingen zullen worden ingedeeld, daarvan bijtijds mededeeling ontvangen, zoodat zij met hunne bagage er rekening mede kunnen houden, is het inconvenient de wereld uit en leeft de scheidsrechter zijn vroolijk krijgsmansleven onbezorgd en niet meer a merci van zijne overigens graag deelende en ge vende collegaas. S. Tabak en nog irat. In de Revue des deux Mondes van Mei 1915 staat een beschou wing over de indrukken door den Amerikaanschen oorlogscorres pondent Powell opgedaan in België, getiteld „La guerre en Fiandre". Powell schijnt nog al eens van Duitsche wachtposten vrijen doortocht gekregen te hebben door het uitdeelen van tabak, hetgeen den schrijver aanleiding geeft om te zeggen: On peut done croire que le grand Etat major avait quelque peu oublié 1'approvisionne- ment de tabac dans ses minutieux calculs: le soleil lui-même a des taches. Un tel oubli, qui parait être de minime importance, est cependant celui dont les effets sont partout les plus penibles pour les combattants. Ils se moquent d' avoir des habits en loques ou des souliers troués; si les vivres réglémentaires n'arrivent pas, ils patientent ou savent s' en procurer. Mais sans la pipe ou la cigarette habituelles, privations et fatiques sont ressenties avec ane acuité qui réagit facheusement sur le moral. Uit hetgeen verder volgt, blijkt, dat ook in het Fransche leger verzuimd was in de gewichtige tabakmaterie te voorzien. En bij ons, Intendance? In tarief 20 vinden we daaromtrent niets en toch is het een zaak, waar de Intendance voor moet zorgen. De C. Ct. heeft geen tijd en geen gelegenheid tot berging en vooral niet tot aanvulling en dat de man er niet voor zorgen kan, begrijpt, naar we hopen, zonder meer ieder. De tijd is nog niet daar om uit den oorlog van thans op elk gebied conclusies te gaan opmaken, vooral niet op tactisch gebied, doch o.a. op verplegingsgebied is de voorraad bruikbare leerstof al reusachtig en onze Intendance kan dan ook reeds nu de hand aan den ploeg slaan, tarieven en peuterwerk laten rusten en zich op den rijst en breiberg leerstof werpen om daaruit te distilleeren, wat voor onze „krijgsvaardigheid" van nut kan zijn. (oplegging van voorraden tabak, rijst, meel, hooi, vee; zoeken naar meelsur- 1124

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 76