Uit de Practijk. [Nov. 1915. rogaten voor broodbereiding, oorlogsbrood; zich grondig op de hoogte stellen van de verplegingshulpbronnen van Java; zorgen voor afdoende voorraden kleeding- en uitrustingstukken met loslating van alle traditioneele krenterigheid, zorgen voor ruime voorraad noodrations; hoe te regelen het beslag leggen op voorra den, hoe te regelen de voorziening in gras, in groenten. Hiervoren hadden we het over tarief 20 regelende het compe- teerende (aan voeding) in oorlogstijd. Voor lezers, die het nog niet mochten weten, zij medegedeeld, dat het de bedoeling is, dat de C. C4. in oorlogstijd voor den man vivresindemniteit ontvangt en daarvan bij den tokohouder-Intendant vivres koopt. Evenals in vredestijd kunnen er dus z.g. verkochte vivres zijn, indien de C. C4 slechts gedeeltelijk de in tarief 20 genoemde artikelen koopt. We zullen op deze curieus-ingenieus- omslachtig-onpractische regeling hier niet veel verder ingaan, alleen gelooven we, dat een gewoon mensch zou redeneerenDe Intendance verstrekt vivres en de C. C4. zorgt, dat er maaltijden van bereid worden, doch, dat zou wellicht te eenvoudig en te weinig geleerd zijn. Nu kan er door den vader der compagnie geplust en geminust worden; och, de man heeft in oorlogstijd immers anders toch niets te doen en de Intendant plust natuurlijk nog eens opnieuw na, net alsof ook hij zijn tijd niet beter gebruiken kan met het opschom melen en doen bijeenbrengen van voorraden bijvoorbeeld. Het grappigst is wel, dat waar in oorlogstijd Europeaan en In lander uit één pot eten de eerste soms meer competeert dan den ander, ook dit verergert natuurlijk weer de sommenmakerij. De Inlander krijgt geen brood, consequentie: ook zijn ontbijt moet gekookt worden, ergo driemaal koken in de keukenwagens, geen kleinigheid gedurende marschdagen. Hoe het dan o.i. zou moeten? I. Europeanen, Amboineezen en Inlanders krijgen in oorlogstijd de zelfde voeding (ook in vredestijd is dit zeer gewenscht, vooral in de gemengde compagnie; beslist noodig is het dan echter niet). Allen dezelfde voeding, dus allen brood en afschaffing van alle cochonnerie. 2de. In oorlogstijd verstrekt de Intendance voedingsmiddelen en wel vaste quanta (afhankelijk van de schaftorders) per compagnie, bat terij, eskadron, zoodat er vrijwel niets te rekenen valt. Vindt men dit te coulant voor ons dierbaar Corinthe, dan kan bijv. een ration per 20 of 10 man of gedeelte daarvan vastgesteld worden. 1) Hard betwijfelen we, of zulks thans het geval is; dat onlangs een vernieuwing niet op tijd verstrekt kon worden, geeft in dit opzicht zeer te denken, evenals het eenige maanden geleden vrijwel haveloos aankomen te Meester Cornelis van een troepje reeds geruimen tijd in dienst zijnde recruten. 1125

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 77