Van Alles Wat. [Nov. 1915. Scheepsruimle bij uerooer dqd Sapansdie troepen. Bij het vervoer der troepen naar China in Maart j. 1. is daarover, meer in de dagbladen bericht, dan zulks andere jaren gebruikelijk is. Ook bij het transport naar Japan der uit Mantsjoerije en van Tsingtao afgeloste troepen in Mei en Juni j.l., gaf één der dagbladen berichten omtrent de datums van vertrek en de namen der trans portschepen. Wanneer men de beschikbare berichten zorgvuldig nagaat en met elkaar vergelijkt, zijn daaruit de volgende gegevens af te leiden. Grootte der schepen. Ingehuurd waren 13 schepen tusschen de 2CC0 en 3000 ton bruto inhoud. Het grootste, de Myoshino-Maru, was 37C6 ton (netto 2298), het kleinste, de Toyotomi-Maru, was 2447 (netto 1517) ton. Al deze schepen waren gecharterd door het Departement van Oorlog, telkens voor ongeveer eene maand. Behalve deze schepen werden nog troepen vervoerd met de Atsuta-Maru, een schip van 7961 ton bruto inhoud (netto 4953), hetwelk eene geregelde vaart onderhoudt tusschen Dalny en Osaka. Het aantal der telkens hiermede vervoerde troepen doet vermoeden, dat dit schip niet was gecharterd, doch in de gewone route troepen vervoerde. Alle gecharterde schepen varen of in kustverkeer öf op China, Mantsjoerije en Korea. Geen der op Europa, Amerika of de Zuidzee- eilanden varende schepen, werden aan de vaart onttrokken. Kosten van inhuur. De schepen werden gecharterd tegen een prijs van tusschen 5 en 6 Yen per register ton bruto en per maand. Berekend voorden gemiddelden prijs van 5]/2 Yen zou de charterprijs voor de Myoshina- Maru alsdan bedragen 20.383 Yen voor eene maand. De Osaka Mainichi gaf toe, dat in gewone omstandigheden de betaalde prijs voldoende was, maar dat de eigenaars er, met de thans hooge vrachtprijzen en de groote aanvrage om scheepsruimte, geen zijde bij sponnen. Hieruit zou afgeleid kunnen worden, dat er een contract bestaat tusschen het Departement van Oorlog en de reederijen, hetwelk laatstgenoemde verplicht hare schepen tegen een bepaalden prijs in huur af te staan. De uit de verschillende berichten op te maken gegevens zijn samengevat in achtervolgend staatje: 1129

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 81