Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. [Nov. 1915. „Oorlog en Spoorwegdienstregeling", aldus luidt de titel van een artikel van Mr. L. G. N. Bouricius. In het eerste gedeelte „Verwording van mobilisatiedienstrege- lingen bespreekt S. de Nederlandsche en de Duitsche regeling zooals die aanvankelijk waren en zooals die, toen de eischen van den burger zich weer deden gelden, zijn veranderd. Als slot van dit gedeelte zijner beschouwingen vermeldt S. dan: „Wanneer men aldus de Nederlandsche en de Duitsche mobilisatie- „dienstregelingen aan de praktijk toetst, wat hierboven getracht is te doen, blijkt daaruit, dat er volgens de Nederlandsche wijze van handelen, die er op het eerste gezicht nog niet zoogoed door- werkt uitziet, meer rekening met praktisch mogelijke gevallen is gehouden, dan bij de Duitsche; dat de Nederlandsche leniger is hen mooi pluimpje voor hen, die met de regeling in Nederland waren belast. In het tweede gedeelte van zijn studie bespreekt S. de Duitsche spoorwegdienstregeling in België en Noord-Frankrijk Deze dienstregeling is het best te vergelijken met de Nederlandsche. Wel een bewijs, zoo zegt S., op welke goede grondslagen onze gewekt zij"n het de sP°orwegrnaatschappijen zelve?) heeft Uit de door S. aangehaalde voorbeelden blijkt, wat velen reeds bekend zal zijn, dat de snelheid van de Duitsche militaire treinen betrekkelijk gering is, n.l. 20 K.M. per uur. In Nederland bedraagt die snelheid 30 K.M. per uur. De kapitein der Inffe K. F. L. Bosch houdt een pleidooi voor „Sportwedstrijden voor het geheele leger." Naar S. meent, is het directe nut, dat het leger trekt van de in de laatste jaren georgani seerde sportfeesten, gering, omdat daarbij slechts eenige sportief goed geoefende manschappen of hoogstens kleinere afdeelingen van het leger optreden. S. wenscht wedstrijden tusschen grootere afdeelingen, n.l. geheele compagnieën en bataljons. Daarbij wordt dan in globale trekken aangegeven, hoe S. zich die wedstrijden voorstelt. Krijg "S'°^ verme'^en we verv°lg van „De Groote Europeesche Het overzicht loopt tot 25 Juli 1915, en daarom wijdt S. eenige woorden aan den toestand, zooals die na één jaar oorlogvoeren is geworden, en dan lezen we daar: „Deze oorlog is tot dusverre een teleurstelling, een mislukking „voor alle partijen gebleken." 1135

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 87