Nov. 1915.] Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. Deze stelling wordt dan door S nader toegelicht. Zoowel de pogin gen der geallieerden om Duitschland te overweldigen en te vernederen, als die van Duitschland om eerst het Fransche en Engelsche leger te verpletteren en vervolgens met Rusland af te rt kenen, hebben gefaald. Ondanks de voorbeeldige militaire voorbereiding en organisatie van zijn weermacht is het „Volk in Waffen" zijn talrijke bestrijders niet afdoende de baas kunnen worden. Na deze inleiding bespreekt S. de operatlën van Duitschland en Oostenrijk tegen Rusland. Een zestal duidelijke schetsen zijn aan deze bespreking toegevoegd. Als verklaring van het échec en het voortdurend terugtrekken van de Russen is, volgens S, wel te aanvaarden de mededeeling, dat zij gebrek aan munitie en kanonnen zouden hebben. Mavors. Van Mavors thans weer een gewone, maar vrij volumineuse aflevering. Hoewel uitgegeven in Juni 1915 vinden we op dit deel vermeld: „aflevering 9 en 10 van 1914". Gedurende 1915, zullen geen gewone afleveringen verschijnen, maar zal deze jaargang worden vervangen door „de Volkeren-Strijd". Het zal later eenigszins vreemd aandoen, als we in den jaargang 1914 van Mavors gebeuitenissen uit het jaar 1915 vinden aange haald. Als eerste artikel van genoemde afleveringen valt te vermelden „Het vliegtuig in dienst der artillerie bij doelverkenning en vuur leiding", door den le Luit der Artie. P.M. de Boer S. geeft aan, op welke wijze de vliegeniers de aangegeven taak uitvoeren. Ook wordt vermeld, op welke wijze de artillerie zich aan de waarneming van boven zal kunnen onttrekken. Speciaal wijst S. er nog op, dat het wenschelijk is om de ge- vechtstreinen op grooten afstand van de batterijen op te stellen, b.v. 1000 M., omdat anders een geoefend waarnemer daarin een gemak kelijke aanwijzing zal vinden, waar de batterijen zijn opgesteld. De Kapitein J. N. Bruyn geeft het slot van het artikel „De com pagnie in het gevecht", waarin eenige gevallen van het optreden eener compagnie, hetzij zelfstandig, hetzij in hooger verband, wor den behandeld. 1136

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 88