Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. [Nov. 1915. Het thans volgend artikel „Het ontwerpen van velddienstoefe ningen" van kap. E. H. van den Akker, begint aldus We lezen in het orderboekje van de. Compagnie: „Morgen „van 7 tot 12 uur v.m. velddienst onder den 2en Luit. H; het be trekken van een voorpostendetachement bij de hoeve Veelust met het front naar het N": Dat zou volgens S. veelal de gewone mededeeling zijn, die de betrokken officier 's middags of 's avonds in het orderboekje leest. Zou het waar zijn? 't Geeft geen hoogen dunk van de oefeningen, althans de velddienstoefeningen, in het Nederlandsche leger. S. geeft aan, op welke wijze dergelijke oefeningen moeten wor den voorbereid en hoe verschillende bezwaren, als b v. te weinig variatie in de terreinen, te weinig kader e.d. kunnen worden over wonnen. Een paar belangrijke en zeer lezenswaardige artikelen zijn die van den kapitein der genie M. Waltheer. Het eerste heet: „Aanteekeningen omtrent de taak van den „compagnies-commandant te velde ten opzichte van den pionier- arbeid Door talrijke schetsen wordt geïllustreerd, wat, blijkens de gebeur tenissen op het Westfront, door den troep aan pionierarbeid moet worden verricht. We moeten volstaan met naar het artikel te verwijzen. Teekenen we slechts aan, dat volgens S. voor een model ijzerdraadversper ring van 12 M. breed, rondom een eenvoudige veldschans voor K compagnie noodig zijn 100 K.M. ijzerdraad. Men krijgt dan eenigermate een idee hoeveel 1000-tallen K.M. ijzerdraad er voor een stelling van slechts eenige K.M noodig zullen zijn. In het tweede artikel van denzelfden schrijver geeft deze een „Bespreking van het nieuwe pioniervoorschrift voor de infanterie". Wie bekend is met den „Feld-Pionierdienst aller Waffen" zal al spoedig tot de ontdekking komen, dat het Nederlandsche ontwerp een getrouwe navolging is van bedoelde Entwurf, zegt S. ('t Is ook zoo gemakkelijk, men behoeft dan alleen maar te vertalen. N Echter had S. wel gehoopt, naast deze uitgave al dadelijk een aanvullingsdeeltje te zullen aantreffen, omdat in den tegenwoordigen oorlog juist op het gebied van veld-versterkingskunst weer zulke rijke ervaringen werden opgedaan. (Vermoedelijk wacht men op een Duitsch aanvullingsdeeltje. N.) S. noemt het een gelukkige keuze, dat eerst de versterkingen bij den aanval worden behandeld en dan eerst die bij de verde- 1137

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 89