De Verdediging van Indie. Nov. 1915.] Verder blijkt eruit, hoe onjuist 's Heeren Muurlings bewering is, dat voor een land van beperkte geldelijke middelen een vloot een uiterst kostbaar verdedigingsmiddel zou zijn. De vloot der Staatscommissie kost in ieder geval veel minder dan het tegen woordige Indische leger, en nu zal toch niemand willen volhouden, dat met die vloot, al wordt zij dan door sommigen onvoldoende geacht, niet een veel hooger mate van veiligheid zou worden ver kregen, dan met het tegenwoordige Indische leger bereikbaar is. De waarheid is dan ook, dat een vloot, wanneer zij nuttige toe passing kan vinden, wat hier bij uitstek het geval is, een betrek kelijk veel goedkooper verdedigingsmiddel is dan een leger ooit zijn kan, wanneer men zich maar niet blind staart op de kosten van aanbouw, maar de totale jaarlijksche exploitatie-kosten, die ten slotte natuurlijk alleen het juiste beeld der zaak geven, in het oog houdt. Onze eigen geschiedenis is trouwens daar om het te bewijzenhoe had Nederland ooit den wereldrol kunnen vervullen, dien het ter zee heeft gespeeld, indien voor een kieine natie een vloot een zoo bij uitstek ondoelmatig machtsmiddel ware? Een en ander springt nog duidelijker in het oog, wanneer men naast de financieele zijde van het vraagstuk het tweede punt in beschouwing neemt, dat voor weinig talrijke volken bijzondere moeilijkheden met zich brengt, n.l. de personeel-kwestie. Een vloot, zelfs een zeer sterke vloot, eischt betrekkelijk weinig per soneel: de sterkste vloot ter wereld had bij den aanvang van dezen oorlog een totale bemanning van circa 150.CC0 man. Wat betee- kent dat te land? Waar dan ook, zooals bij ons, het in voldoend aantal verkrijgen van deugdelijk personeel ter verdediging der koloniën moeilijkheden met zich brengt, bestaat veel grooter kans, dat ter zee dan dat te land aan de behoefte kan worden voldaan. Er zijn mij dan ook geen maatregelen of voorstellen bekend, waarbij zelfs maar beoogd wordt, een krachtig leger van Europeanen, laat staan van Neder landers, in deze gewesten te verkrijgen. Zij, die op eene inderdaad beduidende vermeerdering der leger sterkte wenschen aan te sturen, grijpen altijd naar het eenige middel, dat daartoe ten dienste schijnt te staaninlandsche militie in den een of anderen vorm. Niet alleen echter wordt daarbij dan geheel de verhouding prijs gegeven, die, naar door deskundigen terzake altijd werd beweerd, 1058

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 8