Nov. 1915.] Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. diging. We kunnen voor de redeneering, als zou daardoor de geest van het offensief worden aangekweekt, niet veel voelen. Naar ik meen, bestaat er een boekje met 100 taktische opdrachten voor een compagnie. Kapitein B. Mulder heeft thans 41 „kleine taktische opdrachten voor sectiecommandanten" verzameld. En dat is nog maar een greep uit het legio aantal opdrachten, dat aan sectiecommandanten kan worden gegeven. Bij de opdrachten geeft S. tevens de uitwerking, doch waarschuwt daarbij het door hem geschrevene niet als receptenboek te be schouwen. Een dergelijke waarschuwing is zeer zeker niet misplaatst. Nemen we b.v. de eerste opdracht: Een sectie krijgt vuur, hetzij als piket, zij-,achtertroep, enz. Daarbij wordt dan als uitvoering aangegeven: Commando „liggen" en bericht zenden (seinen); naar omstan digheden verder handelen, enz. Voorts bevat deze aflevering nog de volgende artikelen: „De inkwartieringswet," door R. H. Kroef; „Nadeelen aan militaire onderwaterzettingen verbonden," door kap. van Dam van Isselt; „Twee nachtaanvallen;" „Uitwerking eener taktiek-opgave", door luit. Schilderman. Marineblad 1915 '16 derde aflevering. In het aanvangsartikel „De officier der artillerie" betoogt de luit4, ter zee le. kl. A. ten Broecke Hoekstra, dat er een phase-verschil is te constateeren tusschen de ontwikkeling van het personeel en die van het materieel der marine-artillerie en wel in dien zin, dat de eerste achter is bij de laatste. Het zeeofficiersvak, zoo zegt S. is meer en meer geworden een ingenieursvak en daarom dient de opleiding te worden gewijzigd. Daarna wordt aangegeven, hoe die gewijzigde opleiding zou kun nen geschieden. De Heer Kruyne bespreekt „de jongste maatregelen tot bestrijding van venerische ziekten." Tot kort begrip van de zaak het volgende. Door den Minister van Marine was bepaald, dat de tijd, gedurende welken iemand voor een venerische ziekte onder behandeling was, niet zou me detellen als diensttijd. Gedurende den tijd der verpleging staat de promotie van den patient stil, m.a.w. zijn financiëele belangen worden door den getroffen maatregel geschaad. 1138

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 90