Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. [Nov. 1915. Nu is een officier v. gez. der Marine gestraft wegens dienst weigering, omdat hij, uithoofde van het beroepsgeheim, geen opgave van aldus behandelde officieren wilde indienen. Het H. M. G. ver nietigde de straf. Een Marine-officier klaagde daarentegen een ander off. v. gez. aan, omdat die wel een opgave indiende, dus het beroepsgeheim schond. S. beschouwt de zaak uit het oogpunt, of de door den M. v. M. genomen maatregel, hoe goed ook bedoeld, resultaten belooft, maar komt tot de conclusie, dat het kwaad niet zal verminderen. Slechts schijnresultaten zullen worden bereikt. Officieel zal het aantal lijders aan venerische ziekten verminderen. Een hoofdofficier gaf den raad in een dergelijk geval den patient op te nemen als lijdende aan b. v. blaascatarrh. S. zoekt ver betering door: a. krachtige propaganda voor voorbehoedmiddelen; b. alles, wat tijdig ziekmelden en regelmatige behandeling in den weg staat doen, vervallen; c. zorgen voor een uitstekende behandeling. Nog een artikel over hetzelfde onderwerp. Het is getiteld Venus en de Marine". Hierin worden de toestanden bij de Marine in Indië (dus de Indische Venus) besproken, waarbij S. tot de conclusie komt, dat het hoogst noodzakelijk is om in de havenplaatsen weer in te voeren de reglementeering van een geneeskundig toezicht op de prostitutie. S. wijst daarbij op het goede voorbeeld, dat Singa pore ons geeft. In „De defensie van Indië" geeft ons de Heer C. de Vries een paar aanteekeningen op een gelijkluidend artikel van den luit. ter zee le kl. L. van Verre, voorkomende in de eerste aflevering van dezen jaargang. De aanteekeningen betreffen het al of niet voorkomen van be schouwingen over de onderzeebooten in de plannen der Staatscom missie van 1906 en de kwestie van een afzonderlijke Marine voor Nederlandsch-Indië. Aardige lectuur (voor het theeuurtje) wordt nog aangetroffen in de verslagen betreffende de behandeling van de vlootwet in de He en Ie Kamer. Mede vinden we in deze aflevering nog opgenomen het „Ont werp van wet" betreffende den bouw van schutssluis c.a. te Ymuiden. Een duidelijke schets is hieraan toegevoegd. Voorts vallen nog te vermelden „Geneeskundige hulp aan vis- schers en politiekruisers" door B. M. van Driel, en „De Vereeniging Onderlinge Weduwenzorg" door E. P. Westerveld. N. 1139

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 91