Overzicht van eeniqe Buitenlandsche Tijdschriften. [Nov. 1915. overblijfselen van het in talrijke slagen overwonnen, sterk ver minderde en vooral door het verlies van een groot deel van zijn artillerie verzwakte en innerlijk geschokte Russische leger zijn terug gedrongen. Nog is de toestand voor de Russen niet wanhopig, maar toch kritiek. Hij geeft volgens den schrijver recht op groote verwachtingen voor den naasten toekomst. „Hoffnungslos erscheint dagegen, nach wie vor, die Lage in der sich das noch immer schwer begreifliche Dardanellenuniemehmen unsererFeindebefindet". Italië heeft tot nu toe nog bijna niets bereikt en veel kans daarop bestaat ook niet. Wat echter staat Italië te wachten, indien, zoo als waarschijnlijk is, de beslissing in Rusland zoodanig valt, dat Oostenrijk-Hongarije een groot deel van zijn troepen van daar kan terugtrekken? Hulp van de bondgenooten zeker niet, eerder „die gerechte Strafe des Himmels". Servië schijnt uitgeput te zijn. Na dat de diep in het land binnengedrongen O.-H. troepen over de grens teruggetrokken zijn geworden, hebben de wapens aldaar gerust. De verliezen aan personeel zijn niet onder cijfers te vergelijken. Toch kan Gen. v. Blume beslist zeggen, dat de Duitsche verliezen, zoowel in het Westen als in het Oosten naar verhouding belang rijk geringer zijn geweest dan die der vijanden. Daarentegen zijn de centralen veel beter dan hunne vijanden in staat de geleden verliezen aan te vullen en hunne legers te versterken. In den loop van den oorlog is de militaire sterkte-verhouding ten gunste van de centralen veranderd. Rusland heeft nog wel veel menschen- materiaal, maar mist de middelen dit in legers samen te brengen. Engeland zou ook nog meer soldaten naar het front kunnen sturen, als de werving maar genoeg opleverde. Frankrijks menschenmate- riaal is reeds uitgeput. De Engelsche vloot heeft niet aan de gekoesterde verwachtingen beantwoord; sterker drukt v. Blume het uit: „hat bisher versagt. heute hoekt diese Beherrscherin der Meere noch immer im Kanal, wo sie sich gegen Angriffe durch ein völkerrechtswidrig im offenen Meere angelegtes Minenfeld gesichert hat". Het grootste deel der Duitsche koloniën is in handen van den vijand, doch de beslissing over hun toekomstig lot zal op het Europeesche oorlogs- tooneel vallen. Wel is ook de Duitsche vlag van de groote oce anen verjaagd geworden, maar de Engelsche vloot heeft zelfs niet de kusten van het eigen land tegen bombardement door Duitsche schepen kunnen beveiligen. Het plan der Engelschen om Duitschland economisch te vernietigen werd beantwoord met de blokkade der Engelsche kusten door mid del van onderzeebooten. De resultaten hiervan zijn in dat land zeer goed voelbaar, de Engelsche vloot staat daar hulpeloos bij. Toch is het Engeland gelukt „uns" bijna geheel van den wereldhandel af te sluiten, doch „haben wir die volle Gewissheit, dass es den Zweck 1143

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 95