Overzicht van eenigeBuitenlandsche Tijdschriften. [Nov. 1915. No. 148/149 geeft een vervolgartikel van Gen. v. Blumegetiteld: Die Kriegslage im Osten und ihre Entwicklung." Verder eene vertaling van een interview van Generaloberst v. Moltke „über die Waffen und Munitionslieferungen Amerikas an Deutschlands Feinde" door den Amerikaanschen kolonel Emerson. No. 150/151 bevat een duidelijke kaart van het gebied tusschen Wilna en Lemberg en tusschen Warschau en den spoorweg Wilna Rowno. No. 152/153 geeft een opstel van Immanuel over „Der russische Soldat in den Kriegen der Vergangenheit und in den Kamp- fen 1914/15", een onderwerp, dat meer uitgebreid (voor wat betreft vóór 1914) wordt behandeld in een kort vóór den oorlog verschenen werk van v. Freytag Loringhoven getiteld„DieGrund- bedingungen kriegerischen Erfolges. Beitrage zur Psychologie des Krieges im 19, und 20. Jahrhundert." Van het Russische leger in dezen oorlog zegt Immanuel, na te hebben erkend dat de soldaat ook vele goede eigenschappen bezit: „Aber diese Seiten reichen noch lange nicht hin, urn den Sieg zu erfechten, nicht einmal urn die Niederlage abzuwenden. Hierzu gehören glühende Hingabe an die grosse Sache des Vaterlandes, Begeisterung, Tatenlust, Opfer- mut, Einsicht und Verstandnis aller Glieder des Riesenheeres. Hier- von lebt im russischen Heere kein Hauch mehr es folgt stumm und stumpf dem Zwang, dem Druck der Notwendigkeit, es fehlen die sittlichen Grundlagen, es fehlt der Wille zum Sieg". No. 154/155 brengt eene populaire beschrijving van een rivier overgang, n.l. dien over de Weichsel ter hoogte van de Radomka- monding ten N. W. van Iwangorod door de Duitsche troepen van het leger Woyrsch op den 29en Juli. De troepen lagen oorspron kelijk voor Iwangorod, moesten dus voor het front van den vijand worden verschoven. Geheimhouding werd verzekerd o.a. door alle bewoners van bet marsch- en overgangsgebied de streek te doen ontruimen. Om 1.30 v.m. komen op tien verschillende plaatsen de troepen uit de laatste dekkingen voor den dag, de zware pontons worden voorwaarts gebracht en bereiken den rivieroever. Van de overzijde geen teeken. Om 1.45 breekt een krachtig artillerievuur van den vijand los De eigen artillerie opent nu ook haar vuur. De eerst overgezette troepen slagen er in zich tegen de bewakings- afdeelingen van den verdediger te handhaven gedurende het over brengen van de andere troepen. Toch kwamen de moeilijkste oogenblikken eerst later, toen 's vijands reserves trachtten de over gezette afdeelingen terug te werpen. Taak van deze laatste was een bruggehoofd te vormen teneinde den verderen rivierovergang tegen vijandelijk vuur te beveiligen „Nach tagelangen Kampfen ist der Besitz des Brückenkopfes voll gesichert, der Feind von Stellung zu Stellung geworfen, seine Angriffskraft gebrochen". No. 156. Vervolg van „Die Schlacht bei La Bassée und Arras" 1145

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 97