Nov. 1915.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. (Zie onder No. 121 op blz. 954 hier voor). In No. '57/158 en No. 159 nog een vervolg en het slot. Wij kunnen de lezing ten zeerste aanbevelen, want het opstel bevat levendige beschrijvingen van verschillende detailgevechten, die in vele opzichten aanleiding tot overdenking geven vooral aan degenen, die op de kaart en bij oefeningen spoedig geneigd zijn iets voor onmogelijk te ver- Klaren. No. 157/158 bevat weer eens een van die stukjes, zooals wij ze reeds eerder, waarschijnlijk alle van de hand van Gen. Körner in het M. W. aantroffen en waar dit blad later wellicht spijt van zal hebben. Het zijn zoogenaamd artikelen verschenen in het Perzische blad Chavar en voor het M. W. vertaald. Na reeds eenige daarvan te hebben moeten lezen, zijn wij geneigd te onderstellen, dat de artikelen door Duitsche agenten in het Perzische blad worden geplaatst. Het zijn alle in denzelfden toon gezette oproepingen aan het Perzische volk om zich bij de Duitsch-Oostenrijksch-Turksche weldoeners der menschheid te voegen in den strijd tegen de Engelsch- Fransch-Russische barbaren. Dat Duitschland op dergelijke wijze agenten laat werken, is begrijpelijk; dat doen alle landen. En dat de toon van_ zulke opstellen wat minder fijn is, kan aan het beschavingspeil van de Perzen worden geweten, maar dat een militair vaktijdschrift ze meermalen opneemt om daarmede de stemming van het Perzische volk te schilderen Journal of the Royal United Service Institution Augustus. Dit bij de 300 bladzijden tellende boek, kwartaaluitgave van de vereeniging, die in sommige opzichten kan worden vergeleken met onze I. K V. en met de Ned. Vereeniging t.b.v.d. Krijgswetenschap, doch in werkelijkheid veel meer op haar program heeft staan, geeft begrijpelijkerwijze ditmaal geen verslagen van wetenschappelijke voordrachten. En waar de redactie blijkbaar haar tijdschrift ge sloten houdt voor al wat eigenlijk in de dagbladpers thuis hoort ondervond de overige inhoud ook wel den invloed van den oorlog'. Hoewel de Engelschen graag uit hunne krijgsgeschiedenis putten en men ook vóór den oorlog, toen het Journal nog een maand uitgave was, in bijna elk nummer een geschiedkundig opstel kon aantreffen, in deze Augustus-aflevering vindt men niet minder dan negen dergelijke artikelen. Een tiende is eene verzameling van raad gevingen aan hen die een korpsgeschiedenis willen schrijven (Naar wij meenen, bestaat bij ons geen enkele korpsgeschiedenis, behalve die van de Genietroepen. Toch zijn er verscheidene korpsen, waarvan de geschiedenis alleszins waard is te worden gepub liceerd). Van de andere opstellen vermelden we de volgende: Power traction in war, eene populaire verhandeling over het nut van auto's in den oorlog. 1146

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 98