Overzicht van eeniqe Buitenlandsche Tijdschriften. [Nov. 1915. Some war service of the mercantile marine, waarin met vele cijfers wordt aangetoond, welke belangrijke diensten de handelsmarine in verschillende oorlogen heeft verricht. Antwerp, enkele beschouwingen en een korte opsomming van gebeurtenissen betreffende Antwerpen's inname door de Duitschers. Schrijver is blijkbaar ooggetuige geweest. Wij kunnen de lezing van het opstel aanbevelen. Verder een uit de Rivista Marittima vertaald artikel over de toepassing van het oorlogsrecht ter zee gedurende dezen oorlog. Het komt ons voor, dat de schrijver, G. Laghezza, op het oogen- blik, dat hij de studie schreef, nog neutraal was. Achtereenvolgens worden besprokencontrabande, het gebruik van mijnen, het verklaren van een zee tot militair gebied (hetgeen Engeland en Duitschland beide hebben gedaan), het gebruik van andere vlaggen dan de eigen vlag om den vijand te misleiden, het in den grond boren van handelsvaartuigen alleen, omdat zij worden verdacht, dus zonder grondig onderzoek van de scheepspapieren en van de lading; verder de effectieve blokkade. Schrijver besluit met het geven van een achttal regels, die naar zijne meening beter zullen voldoen dan de thans geldende. Tot slot een jaaroverzicht van den oorlog ter zee en verschillende gegevens betreffende den oorlog te land. Interim. Schweizerische Militarische Blatter. Augustus. In het 1ste artikel: „Art. Briefe" een beschouwing over de eischen te stellen aan den leeraar in taktiek. „Solides Wissen, eine gewisse Mitteiiungsgabe und die Fahigkeit den gesamten Lehrstoff geistig zu durchdringen und zu beleben". Alles in harmonisch verband. De schrijver werkt deze zoo juiste eischen op duidelijke wijze nader uit. Hij betoogt de noodzakelijkheid, dat de tactiekleeraar „soldaat" zijveldheerseigenschappen behoeft hij echter niet te bezitten en omgekeerd kan een goed aanvoerder een zeer slecht leeraar zijn. Blücher zou b.v. maar een hoogst matig leeraar geweest zijn Daarop volgen beschouwingen over den taktiek-leeraar bij uit nemendheid „Clausewitz" en zijn werk „Vom Kriege", zijnde deze grootheid het beste voorbeeld van den reuzeninvloed ten goede, die een superieur taktiekleeraar kan uitoefenen, niet slechts opzijn tijdgenooten, doch zelfs op volgende geslachten. Een voorbeeld van het samengaan van talent als leeraar en als aanvoerder geeft ons Generaal Foch, de man van den slag aandeMarne. 1147

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 99