De Verdediging nan ündië. Onder dezen titel is van de hand van den Heer W. Muurling in de Juli-aflevering van dit tijdschrift een artikel verschenen, waarin de schrijver betoogt, dat de beginselen, waarvan de Staats-commissie 1912 uitging, niet juist zijn, dat het voor ons niet is aangewezen, bij de verdediging dezer gewesten ons heil vooral te zoeken in den strijd ter zee, dat dus niet een versterking der zeemacht in de eerste plaats urgent is te achten, maar dat veeleer het zwaartepunt in de verdediging te land moet worden gelegd, en dus opvoering der legersterkte vóór alles aanbeveling verdient. De geachte schrijver houde het mij ten goede, wanneer mij hier de verklaring van het hart moet, dat de verschijning van zijn opstel mij een ernstige teleurstelling was. Na alles toch, wat er over de verdediging van Indië de laatste jaren is gezegd en geschreven, en bij de verhoogde belangstelling, die de nieuwere denkbeelden op het gebied der zee-krijgskunde ook buiten marine-kringen schenen te vinden, mocht men aannemen, dat omtrent de principieele juist heid van de opvattingen der Staats-commissie geen verschil van meening meer bestond. Er waren er, die in de nadere uitwerking dier beginselen, zooals die in het rapport der Staatscommissie te vinden is, meer of minder ernstige fouten meenden te ontdekken; er waren anderen, die betwijfelden, of de verdediging van den archipel niet zoodanig boven onze krachten ging, dat noodgedwongen met een meer bescheiden doel genoegen moest worden genomen; maar dat een eilandenrijk of een gedeelte daarvan alleen ter zee zijn logische verdediging kan vinden, ja, dat een afdoende verdediging van zulk een rijk alleen ter zee mogelijk is,- daarvan, zoo dacht de zeeman in zijn eenvoud, was nu toch ieder wel overtuigd. Maar wie er overtuigd mocht zijn, niet de Heer Muurling. Hij vindt die verdediging nu juist heelemaal niet logisch, en motiveert dit op de volgende wijze: „Uit een militair oogpunt is de kracht van een eilandenrijk, dat 1053 I. M. T. 1915. 68.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 3