De merüing op Timor. In den laatsten tijd is er, vooral in Beloe en op het eiland Adonara, een zeer besliste opleving en bevordering der werving te] constateeren en het is bekend, dat over dit voor ons leger be langrijke onderwerp druk gecorrespondeerd en menigvuldig gerap porteerd is. Niet lang geleden zijn in dit tijdschrift enkele artikelen over de werving op Timor verschenen en de slotsom daarvan luidde niet ongunstig voor den Timorees en diens toekomstige rol als soldaat. In verband nu tot hetgeen de praktijk der werving in de jongste maanden leerde, volgen hier eenige opmerkingen. In vorige artikeltjes heb ik mij een warm voorstander van de werving op Timor, of beter, verschillende gedeelten van Timor ge toond. In die gedeelten heb ik het volk leeren kennen, dit in verband gebracht met het soldatesk resultaat, dat zelfstandige afdeelingen Timoreesche soldaten tegen een niet minderwaardigen I. V. (Celebes) hebben bereikt—resultaat, dat door collega's, die hen daar aangevoerd hadden, als zeer goed werd beoordeeld—en toen gemeend te moeten betoogen, dat de werving op Timor op uitgebreider en intensiever wijze diende te worden doorgezet. Thans kunnen hier reeds enkele cijfers worden gegeven, maar eveneens kunnen thans reeds enkele feiten worden genoemd, die 1) Waar een collega, die eveneens voor dit tijdschrift over dit onder werp een artikel wilde schrijven, aan het legerbestuur verzocht om voor dat doel inzage van de archiefstukken over dit vraagstuk te mogen hebben en dit verzoek geweigerd is, heeft schrijver dezes gemeend een tweede poging in die richting te moeten nalaten. Mochten daarom verkeerde gegevens als basis voor dit artikel zijn gebezigd, dan is dit veroorzaakt door de omstandigheid, dat de weg tot het verkrijgen van de juiste gegevens afgesloten was. 1107

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 59