De werving op Timor. Nov. 1915.] de goede werving niet bevorderen en vooral in de toekomst niet zullen bevorderen. De eilanden en landstreken, waarvan het betere soldatenmaterieel wordt verwacht, zijn Beloe (Timor), Adonara en een gedeelte van Lomblem, Maoemere en sommige streken in Ngoda (Flores), terwijl de recruten, afkomstig uit de omstreken van Koepang, benevens van Savoe en Roti waarschijnlijk in soldateske waarde beneden hen moeten worden gesteld. De uitzending van de betere elementen geschiedt van Beredaoe en Endeh, de laatstgenoemde recruten melden zich vooral te Koe pang aan. Zoo zijn te Koepang in het eerste halfjaar van 1915aangeworven: Januari: aangemeld 90, goedgekeurd 27, afgekeurd 63. Februari: 42, 9, 33. Maart: 40, 12, 28. April: 45, 16, 29. Mei: 22, 7, 15. Juni: 24, 8, 16. Juli: 35, 12, 23. Totaal 298, 91, 207. Op deze wijze gegroepeerd maken deze cijfers een indruk, die niet bepaald gunstig en hoopvol pleit voor de physieke eigenschap pen van het ras. Maar want er is een gróóte maar! Afgekeurd werden: als te klein 35, te jong of te oud 48, voor gonorrhoe 13, voor platvoeten 10. Totaal dus 106. En wanneer deze cijfers mede in aanmerking genomen worden, maakt het resul taat der keuring een eenigszins anderen en zeer zeker beteren indruk. En wanneer men er nu rekening mee houdt, dat om en bij Koe pang feitelijk slechts één vaste werver, een Timoreesch sergeant, optreedt—en van verderen bepaalde bevordering, of om een hatelijk handelswoord te gebruiken „gepaste reclame", vrijwel geen sprake is,—dan lijkt mij de conclusie niet voorbarig, dat bij een meer intensieve werving, een werving, die dus niet als een bijkomstige factor beschouwd wordt, de resultaten beter en de toeloop veel grooter zou zijn. In dit verband kan het volgende een aanwijzing zijn. Tal van afgekeurden probeeren telkens zich onder hun eigen of een anderen naam opnieuw te laten keuren, zoodat een wanhopig 1108

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 60