Van Alles Wat. [Nov. 1915. Hieruit blijkt, dat het gemiddelde van 3.2 ton bruto per man niet veel ontloopt aan het in het vorige velddienstvoorschrift aangeno men getal van 3 ton bruto scheepsruimte per man en kan dan ook veilig aangenomen worden, dat de vroeger geldende regels in de practijk geen wijziging hebben ondergaan. Evenwel mag niet over het hoofd worden, gezien, dat Japanners een merkwaardige handig heid hebben, om zich in eene beknopte ruimte op te bergen en dat dus de bepaling van het tegenwoordige velddienstvoorschrift, dat de voorhanden ruimte zooveel mogelijk gevuld moet worden, in noodzakelijke gevallen alleszins opgevolgd zal worden. Neemt men het gemiddelde van de voor de manschappen gevon den getallen (respectievelijk 3.2 bruto en 2.25 netto) en berekent men de per paard beschikbare ruimte daarnaar op de twee schepen, waarmede bereden wapens vervoerd zijn, zoo komt men tot de uiteenloopende getallen van respectievelijk 14.6 en 9.8 ton bruto en 3.2. en 5.7 ton netto per paard. Uit deze weinige en uiteenloo pende, thans beschikbare gegevens kan nog geen conclusie worden getrokken, of de in het vorige velddienstvoorschrift per paard aan genomen scheepsruimte van 9 ton bruto sinds dien wijziging heeft ondergaan. A. Bet Shanghai üoiunteer Corps. De verschijning van een kort overzicht van de geschiedenis van het Shanghai Volunteer Corps geeft aanleiding de aandacht op dat korps te vestigen, dat, den 8sten April 1853 opgericht tot bescher ming van lijf en goed der te Shanghai gevestigde buitenlanders, veel heeft bijgedragen tot de veiligheid der internationale neder zetting te Shanghai gedurende de vele oproerige bewegingen, welke sedert het midden der vorige eeuw in China zijn voorgekomen. Het korps wordt aangevuld door dienstneming geheel uit eigen beweging; blijkens de naamlijst van 4 April 1914 telde het toen 47 actieve en 11 reserve-officieren en 738 actieve en 273 reserve onderofficieren en manschappen, te zamen 58 officieren en 1011 on derofficieren en manschappen. Het korps bestaat uit de vier wapens, de veldbatterij is voorzien van zes vijftienponders van hetzelfde model als de Engelsche veldartillerie. Op het oogenblik is de sterkte belangrijk minder, daar de oorlog de dienstplichtigen in hun eigen land onder de wapens geroepen heeft. De commandant van het korps is een actief dienend hoofdoffi cier van het Britsche leger; gewoonlijk heeft elk jaar eene inspectie door den commandeerenden generaal van Hongkong plaats. Wape ning, munitie en uitrusting worden verstrekt door den gemeenteraad van Shanghai; de manschappen voorzien zelf in hunne kleeding. Ook te Hankou hebben de buitenlanders een vrijwilligerskorps opgericht. Het is echter veel kleiner dan dat te Shanghai. 1131

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 83