Dec. 1915.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Dec. Onder „Deutschland" een opstel over „Unsere Marine-Waf- fen". Scheepskanonnen behooren daar blijkbaar niet meer toe, want de schrijver heeft het slechts over mijnen, torpedo's en onderzeebooten. De Hochseeflotte is blijkbaar afgeschreven. Over de onderzeers de volgende aanhaling: „Zwar ist die Geschwindigkeit über Wasser im Laufe der Letz- ten Jahre sehr gesteigert worden, doch können die Boote, wenn sie ganz untertauchen, verhaltnismaszig nur eine geringe Fahrt ent- wickeln; die Gefahr, von einem flinkeren Gegner in den Grund gebohrt zu werden, ist daher stets eine grosse". Onder „Frankreich" vermelden we een artikel over de zwarte troe pen en ond( r „Russland" het artikel „Die russischen Eisenbahnen", waarin vermeld wordt, dat de grootere Russische spoorbreedte ab soluut niet is gebezigd ten einde om strategische redenen af te wij ken van de normale breedte, zooals algemeen gedacht wordt, doch zuiver om redenen—ten rechte of ten onrechte (-ij-)—van technischen aard. Supplément 185 (Aug) bevat een zeer interessant artikel met vele gegevens over het munitieverbruik in den Russisch-Japanschen oor log. Dit verbruik is aan beide zijden enorm geweest en de aanvul ling baarde vooral den Russen veel zorgen. Na Moekden was een groot deel der vooraden van geheel Rus land verbruikt; Japan had beter voorzorgen genomen. Het artikel stemt tot ernstig nadenken, duidelijk zal den ev. lezer in het oog springen de noodzakelijkheid om op Java vooreerst reus achtige voorraden op te leggen en verder om opgroote sc/iaa/Infanterie- en Artillerie-munitie op het eiland zelf te kunnen aanmaken en een en ander te meer, waar onze artillerie over zoo weinig kanonnen beschikt, hetgeen eenigszins goed te maken ware, door een zeer ruime munitiedotatie en wat de Infanterie-munitie aangaat, omdat de schietvaardigheid, vooral van onze Inlanders, op niet zeer hoogen trap staat. We vermelden verder een artikel over 2, 3 en 4-Iingstorens op oorlogsschepen en een over de vorming van cavalerieaanvoerders, waarin beschouwingen van von Bernhardi besproken worden. 186 bevat een vertaling van een reeds voren besproken artikel over de Fransche vloot-manoeuvres en een opstel over den Yaloe-overtocht in 1904. 187 wordt geheel ingenomen door een opstel getiteld: „L'artillerie dans la guerre des Balkans" zijnde een (als naar ge woonte in de Suppléments) op erbarmelijke wijze vertaald Duitsch artikel over dit onderwerp uit de Viertelsjahreshefte. De sobat2 stabelan turkie worden ondanks hunne open of half gedekte opstellingen natuurlijk uiterst welwillend besproken. Overi- 1246

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 104