Dec. 1915.] Overzicht van eeniqe Buitenlandsche Tijdschriften. The concession runs as follows: „Liners shall not be sunk bij submarines without warning, and without provision for the safety of the lives of noncombatants, provided that they do not try to escape or offer resistance." Zoowel de beperking der concessie „liners", als de restricties van niet vluchten, noch weerstand te bieden, maken haar van zeer weinig waarde. Zoo zou de Arabic getorpedeerd zijn om reden van zelfverde diging, 't geen volgens den schrijver beslist onwaar genoemd moet worden. Het geschil tusschea Duitschland en Amerika is voor Engeland van groot gewicht, omdat hieruit blijkt de afkeer van den machtigste der neutralen van de Duitsche wijze van handelen ter zee. Wat de verliezen aan Duitsche onderzeeërs aangaat, deze worden in het artikel geschat op minstens 2 i, terwijl in het begin van den oorlog door Duitschland beschikt werd over 37 en vermoedelijk 18 nieuwe gedurende den oorlog bijgebouwd zijn De Britten zouden tot nu toe 7 onderzeeërs verloren hebben. Het artikel bevat verder een en ander over het optreden van Zep pelins en vliegtuigen, over weduwenpensioenen, over interpretatie van de Declaratie van Londen, ten gunste der blokeering van Duitschland en over den aanmaak van Britsche onderzeeërs in Canada met behulp van materialen uit de V. S Tot slot de volgende typische Engelsche uiting van waardeering van den den vijand. „We may, however, notwithstanding our detestation of the methods of German submarines, appreciate the courage and devotion of the officers and men engaged in this dangerous service, and perhaps it is not unnatural that they should be heroes in the Hun country." Wel lezenswaardig zijn verder de artikelen „War notes" en „Some aspects of the Empire in war", terwijl bovendien melding te maken valt van een vervolg artikel over Internationaal Zeerecht. In „War notes" bespreekt de schrijver eerst den toestand op den Balkan en schrijft hij het aarzelen van Rumenië om in te grijpen voor een goed deel toe aan het mislukken van de Dardanellen actie, waar door eventueel R. geen aanvulling van munitie en andere voor oorlog voeren noodige zaken zou kunnen bekomen, terwijl ook de Russische nederlagen er het hunne toe bijdroegen. Vervolgens tracht het artikel recht te praten het niet offensief optreden der Geallieerden tijdens het Duitsche offensief tegen Rus land, alsmede het optreden tegen de Dardanellen, instede van door concentratie van alle kracht op het Westfront eene beslissing te zoeken. Dit was, naar schrijver meent, destijds toch onmogelijk wegens onvoldoende munitie, waarom de op het Westfront over tollige krachten veel beter elders te benutten waren. De schrijver betreurt het drijven van de voorstanders van dienst- 1248

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 106