Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Dec. 1915. plicht. Z. i. zou de materie geleidelijk uit zich zelve rijp geworden zijn en door de premature actie is dit proces veeleer belemmerd, dan bevorderdvooral in tijden als deze behoort alles aan het oor deel der bevoegde Regeering te worden overgelaten. Evenzoo acht hij zeer verkeerd de critiek betreffende de organisatie en kracht van de z.g. Home-defence. Hieraan thans—waar de kans, dat deze Home-defence in actie zal moeten komen, minimaal geacht mag worden - krachten en kosten te besteden, zou terecht krachts verspilling genoemd moeten worden. Aan het slot verdiept het artikel zich in beschouwinnen betref fende het vermoedelijk verder optreden der Duitschers tegen de Russen en jegens de Turken; achteraf is gebleken, dat deze be schouwingen niet ver van de waarheid af geweest zijn. „Some aspects etc." begint met een betoog, dat men niet kan ontkennen, dat Wilhelm II een groote figuur is. Engeland heeft aan zijn optreden au fond heel veel te danken, vooreerst het voors hands volledig verdwijnen van de lersche quaestie, verder een uiting van nationale kracht, n.l de reuzenlegers van Kitchener, ja wellicht „de dienstplicht" (dit is ook voor ons Indië een der oor logsbaten. -ij-) en een praktische bevestiging van het „Britannia rules the waves". Schweizerische Militarische Blatter (Juni). In de „Artilleristische Briefe" worden de beschouwingen over taktiekonderwijs voortgezet. Het beste behoort—naar schrijver terecht vermeent—nauwelijks goed genoeg te zijn. Volgende uitlating geeft duidelijk aan, hoe men het onderricht niet moet geven: „Aus mehr oder weniger gut zusammengestellten Heften wurde mehr oder weniger gut abgelesen, was so ungefahr taktische Lehre darstellen sollte. Ein unheimlicher Zahlenwust feierte grandiose Orgiën. Kolommentiefen bis auf die Einer genau, Angaben über die Durchschlagskraft aller möglichen Geschosse, zumeist mehr der fremden als der einheimischen, Streuungsziffern schockweise bildeten ein nicht gerade schmackhaftes Zugemüse". Hoogst schadelijk noemt de schrijver een onvoldoende stabiliteit, ook bij ons helaas aan de orde van den dag; het volgende is dan ook even goed voor ons van toepassing: „Das sind eben die leidigen Folgen der bei uns mangelnden Stab litat in militarischen Dingen, die schon viel Böses angerichtet, manches Gute hintertrieben und dem unheimlichen Dilletantismus immer wieder Tür und Tor öffnet, urn sich breit zu machen. Dieser 1249

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 107