Dec. 1915.] Overzicht van eeniqe Buitenlandsche Tijdschriften. Zustand wird nicht eher verschwinden, als bis einmal eine wirklich ganz ernste Probe uns blutige Lehren erteilt Vervolgens komt een vervolg artikel over Kartographie, Verder valt te vermelden een opstel over „Neuerungen in der Telegraphentaktik" (zuiver technisch) en een artikel over Genie troepen in den huidigen oorlog, waarin een beschrijving van een gevecht in een mijngang. Onder de „Kleinere Mitteilungen" vinden we, dat Skoda een 42 cM. Hw, (geen mortier dus) geconstrueerd heeft, eenige mededee- lingen over geschut op spoorwagens in Frankrijk, en dat Engeland thans vermoedelijk over 30.5 cM. en 23.4 cM. Hws beschikt, de laatste waarschijnlijk op radaffuit. Te melden valt een vervolg van het artikel „Aus dem Krieg für den Krieg." De schrijver begint met de noodzakelijkheid van het gebruik van de schop, ook bij de voorste linie van den aanvaller. Hij vraagt zich af, of uitwerking en dekking niet veeleer analoge begrippen zijn dan tegenstellingen, vooral ook, omdat de dekking een goed gebruik van het geweer waarborgt (opgelegd schieten). O. i. heeft hij hierin volkomen gelijk; bovendien meer dekking, minder ver liezen, dus grooter aantal vurende geweren, dus grooter uitwer king. Wat de Verdediging betreft, is een minimum van 3 stellingen regel, waarbij het zelfs voor vliegers lastig is te bepalen, welke de Hoofd stelling is. De schrijver beveelt 1 stelling aan, als men de beslissing zoekt, alsdan zorge men voor een moeilijken terugtocht, deze is dan van geen beteekenis, men wil immers ernstig een beslissing en indien moeilijk, ontstaat bij de strijders geen lust om zich te „drü- cken". De vroeger zoo geliefde hoogte-stellingen zijn geheel uit de gratie (Merken Sie sich das. -ij-). De verdediger streve ook naar verrassing en passé alle mogelijke listen en lagen toe. De luchtvaart en het vliegwezen hebben een revolutionairen invloed, wellicht te vergelijken met die van de uitvinding van het buskruit; door de vliegers is de leegte van het slagveld volkomen geworden. Bosschen, bewoonde oorden hebben ten gevolge van hun optreden voor troepenopstelling aan beteekenis gewonnen, geschut en wagens worden met twijgen overdekt, ja zelfs de paarden worden van dekkleeden in terreinkleur voorzien Uit het zeer lezenswaardige artikel zij ten slotte nog vermeld, het geen de schrijver over de moreele werking van goed te kunnen schieten zegt, waarbij hij een uitspraak van een Fransch officier aanhaalt, n. 1„Les seuls soldats que nous avons vu trembler au feu ou manifester de l'énervement étaient de mauvais tireurs et le savaient". In verband daarmede een vraag: Zijn onze soldaten schut ters, of zijn het maar schutters? -ij- 1250

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 108