Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Dec. 1915. Hanika vervolgt zijn interessante beschouwingen over den Bul- gaarsch-Turkschen veldtocht en behandelt thans den slag bij Bunar- hissar-Lule Burgas. Bij de Turken geen krachtige leiding; verschillende Korpscomman- danten geven ongevraagd advies, ja wenden zich met passeering van den ,,Armeekommandant" rechtstreeks tot den Opperbevelhebber. De Turksche artillerie nam groo endeels ongedekte opstelling, het geen Hanika terecht gispt (men zie intusschen onze bespreking van de Suppléments int Revue No: 185- 189). De Turksche artillerie werd dan ook in den, zich in dezen slag plaatsgevonden hebbenden, artilleriestrijd al heel spoedig tot zwijgen gebracht waarna de Bulgaarsche artillerie de vijandelijke infanterie „a faire" nam Uit dit voorkomen van een artillerie-duel af te leiden, dat zulks in de toekomst regel zal zijn, acht H. beslist fout „In Betreff der Reihenfolge der zu bekampfenden Ziele u d des Vorranges der feindlichen Artillerie oder Infanterie entscheidet, trotz Luie Burgas und anderer Beispiele, doch stets nur der jeweilige Fall." De stelling van 50 K.M. werd door 90.000 man bezet, dus nog geen 2 man per M. Dit geeft den schrijver aanleiding tot het vogende: „Eine fes-gefügte, kampffreudige, gut geführte, geschulte Truppe kann sich bedeutende Ausdehnungen erlauben. Ein geschlagenes Heer, in dem Paniken an der Tagesordnung sind, das zerrüttete, durcheinander gewürfelte Verbande besitzt und überall Reserven braucht, urn die weichende Gefechtslinie noch vorwarts zu treiben, musz hinsichtlich der Gefechtsbreiten Mass halten Man kann, trotz der gesteigerten Massenwirkung und der Gefahr, umfaszt zu werden, auf die durch die Tiefengliederung gewahrleistete Stoszkraft nicht verzichten". (Ook bij ons worden bij oefeningen veelal veel en veel te breede fronten ingenomen -ij De Bulgaren verrichtten aanvankelijk een zuiveren frontaanval; hoewel dat natuurlijk weinig gunstig was en achteraf de Turken gelegenheid gaf om, zij t' in paniek, de Tadaldzalinie te bereiken, vindt H. zulks begrijpelijk, omdat een andere wijze van handelen vooreerst veel tijdverlies gegeven zou hebben en bovendien de kans groot was, dat de vija id zich bedreigd achtende tijdig terug gegaan zou zijn, waardoor de geheele manoevre in een luchtstoot uitgeloopen zou zijn. „Es gibt keine Rezepte. Zuweilen empfiehlt es sich, nicht zu ja gen und zu drangen, sondern sorgsam und zeitopfernd jene Opera- tionen vorzubereiten, welche den Feind zerschmettern. Manchesmal aber wird man zufrieden sein müssen, den Gegner überhaupt zu erreichen und zu schlagen." Evenals in'70 de Duitschers, kregen de Turken een hoogst belang rijke mededeeling betreffende den vijand, door middel van de jour nalistiek. Geen wonder, dat men van oorlogscorrespondenten te 1251

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 109