Dec. 1915.] Overzicht van eeniqe Buitenlandsche Tijdschriften. velde niets meer wil weten of althans, dat men ze achteraf houdt. We vestigen speciaal de aandacht op hetgeen staat op bladzijde 231 omtrent den terugtocht der Turken, waarvan het slot luidt „Nicht der türkische Soldat hat die Schlacht verloren, sondern die verantwortlichen Stelle, die in unverantwortlicher Weise für nichts sorgten." Spiegelen we ons aan dit voorbeeld en voorzien we in alles en nog wat; ook bij ons valt nog heel veel, vooral op Intendance gebied, te doen. Van vervolging was weinig sprake, een gevolg van het gemis van reserves en van een verkeerd gebruik der Bulgaarsche cavalerie. Aan het slot bespreekt H. de vraag, of de slag een doorbraak dan wel een enkele of dubbele omvatting genoemd moet worden; hij verklaart daarbij alle geredeneer, dat tengevolge van deze overwin ning (feitelijk door middel van een frontaanval) ontstaan is, over Fransche en Duitsche aanvalsmethoden voor „kleinlich". „O wie kleinlich sind alle diesbeziiglichen Erwagungen; wie viele Voraussetzungen werden in denselben gemacht? Gibt es denn in der obeisten Führung überhaupt ein Verfahren, das von einem Heere unserer Zeit als besondere Eigenart reklamiert werden könnte? Kein Befehlshaber wird im Ernstfalle dieser oder jener Handlungsart ein für allemal den Vorzug einraumen. Wir prüfen die Sachlage wir schauen, erwagen. wir wollen den Feind jeweilig in der wirk- samsten Richtung treffen und die uns gegenüberstehende Kraft, wenn möglich, durch einen einzigen Schlag zertrümmem; das wollen wir In einem Falie werden wir auf Grund erwogener Zweckmassigkeit umfassen, in einem zweiten durchbrechen, und im dritten, weil es nicht anders geht, fassen wir den Partner an der Stirn." Ten slotte zij vermeld het slot van het artikel over „Handgrana ten", voorzien van een aantal duidelijke afbeeldingen. Mil. Wochenblatt No: 174 - 183. Uit deze serie vestigen we vooreerst de aandacht op een artikel van v. Blume „Die Kriegsereignisse in Russland" (No174, 175, 181/182) en verder op het artikel „Bei der Bug-Armee" (No: 174, 175), waarin mei groote waardeering over de veldversterkingsgave der Russen gesproken wordt, al geschiedt zulks wellicht skchts om de verdiensten der aanvallers (die over een groote overmacht aan artillerie beschikten) beter te doen uitkomen. No: 175 geeft weder eens een schetskaartje van de stellingen op het Galipoli schiereiland. In No: 176 een afdruk van een Bevel van Joffre voor den Sep- temberaanval, waaruit ten duidelijkste zou blijken, dat aan de zijde der Geallieerden wel degelijk een beslissende doorbraakpoging werd ondernomen en dat dus hun beweren van het tegendeel- ergo, dat zij bereikten, wat ze wilden bereiken—beslist onwaar is. 1252

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 110