Uit de pers. Uit een Boekbeoordeeling door C.L(ulofs) in de October-aflevering van het Tijdschrift voor het B B. Het leggen van den militieplicht in de eerste plaats op alle Europeanen en verder op Inlanders en Vreemde Oosterlingen van een zekere ontwikkeling—het criterium zou gelegd kunnen worden in rang, ambt, geldelijk vermogen of genoten onderwijs—schijnt ons een doeltreffend middel tot verhooging van Indië's weerbaarheid. Daarmede ga gepaard de oprichting van al die inrichtingen, die noodig zijn om Leger en Vloot, ook als wij geheel van de buiten wereld zijn afgesloten, van alle benoodigdheden te voorzien. Het is voor ons meer dan verbazingwekkend, dat, met het voorbeeld van Duitschlands isolatie voor oogen, hier nog geen aanstalten zijn gemaakt voor patronen- en granaatfabrieken en voor een geschut gieterij. De voedingsquaestie, die de heer van Santwijk in dit verband mede aanroert, is geen quaestie. Wel voert Indië een niet onbelangrijke hoeveelheid rijst in, maar die wordt, qua hoeveelheid voedsel, voor een groot deel opgewogen door den uitvoer van rijst, djagong, cassave en andere voedings gewassen, die op elk gewild moment kan stopgezet worden. Naast een snelle beplanting van braakliggende gronden met voed ngsgewassen zouden, als noodmaatregel bovendien nog alle met suikerriet beplante velden kunnen worden gerooid en daarop vroeg rijpende rijst worden uitgelegd. Dit laatste zou natuurlijk voor de particuliere suiker-industrie een krasse maatregel zijn, maar we vermoeden, dat zij die kleine kwade kans gaarne zou aanvaarden, wanneer daartegenover een einde kwam aan het bezigen van het voedingsschaarschte-spook tegen hare uitbreiding en in den laatsten tijd zelfs wel tegen haar bestaan. Die Truppenschau uon Tjimahi am 22 September 1915. Fachmannisch-kritische Betrachtungen von einem deutschen Offizier. Am 22 September dieses Jahres fand bei Tjimahi (Java) eine grosse Truppenschau durch den Gouverneur-Generaal statt, die berechtigtes Aufsehen in der ganzen Kolonie hervorrief, weil es das erste Mal war, dass eine grosse Truppenmacht hier zu solchem Zweck zusammengezogen wurde. Für jedermann ein interessantes 1255

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 113