Boekaankondiging en -bespreking. [Dec. 1915. i Naar men zoo vriendelijk was ons mede te deelen, is het de bedoeling op het reeds verschenen deel nog 2 deelen te doen vol gen; zij zullen gewijd zijn aan eene afzonderlijke bespreking van de verschillende gewesten, een deel voor het Westen van den Archipel, het laatste deel voor de overige eilanden. Zijn wij wel ingelicht, dan kan het deel Sumatra-Borneo in het begin van het volgend jaar verwacht worden. Bij deze gewestelijke besprekingen zullen ook geographische en andere gegevens worden verwerkt en daarmee zal dan de belofte van het Bureau, gedaan in de inleiding der le aflevering, zijn ingelost. Thans een woord over den inhoud van het boek. Met uitzondering van het Departement van Oorlog is aan elk der Departementen van Algemeen Bestuur een hoofdstuk gewijd. In beknopten vorm en met talrijke duidelijke kaarten en statistieken toegelicht, geeft elk hoofdstuk een overzicht van de werkzaamheid en bemoeienis der tot het departement behoorende takken van dienst en van de daarbij bereikte resultaten. Bijzondere vermelding verdient, dat in enkele hoofdstukken de groote particuliere maat schappijen worden besproken, eene omstandigheid, die bij de thans brandende vraagstukken van staatsexploitatie enz. bijzonder actueel is. Talrijke photo's in den tekst verlevendigen de verkregen indrukken. Hierover eene kleine opmerking. Op plaat 31 is eene afbeelding van de bekende korwar's van Nieuw-Guinea afgedrukt, abusievelijk staat evenwel „Korwar" als de plaats van herkomst vermeld. Op een der eerste bladzijden vinden we de portretten van de 3 bewindslieden, die als de promotors der Buitenbezittingen zijn te beschouwen. Ware het geen daad van piëteit geweest daarbij aan de beeltenis van wijlen den Gouverneur-Generaal van der Wijck ook eene plaats te geven? Deze bewindsman, op bl. 2 wordt het vermeld, heeft immers de allereerste en moeilijke schre den op den weg der actieve politiek ten opzichte der Buitenbezit tingen gezet. Naar mate den omvang der arbeidzaamheid op economisch gebied zijn de hoofdstukken min of meer uitvoerig bewerkt. Van het Departement van Gouvernementsbedrijven en dat van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn de meest uitgebreide gegevens verstrekt, daarop volgen B. O. W., Financiën, Onderwijs en Eeredienst, Marine. Aan Justitie is eene bescheiden plaats ingeruimd; de diensten van het Leger bij den ontwikkelingsgang zullen in de volgende deelen der uitgaven tot hun recht worden gebracht. Tot de belangrijkste hoofdstukken rekent uit den aard der zaak het Departement van Binnenlandsch Bestuur. Slechts, waar goed bestuurd wordt, is ontwikkeling van andere belangen mogelijk. Voor eene opsomming van hetgeen het boek geeft, zelfs daarvoor is de stof te omvangrijk; nadere beschouwing der behandelde on derwerpen valt geheel buiten het bestek dezer aankondiging. 1269 I. M. T. 1915 82.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 127