Boekaankondiging en-bespreking. [Dec. 1915. haar onbemerkt kan laten voorbijgaan. Waar bovendien het nieuw Orgaan het oude tijdschrift met mededinging bedreigt over een groot gedeelte van het veld, waarover het I. M. T. sedert tientallen jaren alleen heerschte, is het wel gewenscht de wederzijdsche verhouding nader te beschouwen. Wat het Hoofdbestuur zich van het Orgaan voorstelt, blijke uit de volgende aanhaling uit het openingsartikel: „Onze wensch en ons streven is alleen, om in denzelfden zin als de I. K. V. en I. M. T. het onze bij te dragen, om het recente licht te doen schijnen over kwesties van legerbelang, en eenheid van inzicht ontrent onze Iegerorganisatie in den meest uitge- breiden zin te bevorderen." Voorts komt onder de Mededeelingen van het Hoofdbestuur het volgende voor: „Reeds dadelijk na de oprichting der vereeniging zag het Hoofdbestuur in, dat een orgaan, als middel tot onderlinge gedachtenwisseling, niet kon worden gemist. Na rijp beraad werd besloten geen samenwerking te zoeken met het I. M T. althans voorloopig niet, maar met een eigen periodiek voor den dag te komen. „Om de stof voor ons blad niet te zeer te beperken, werd be sloten in dit orgaan niet alleen op te nemen stukken in engeren zin het vereenigingsleven rakende, maar daarnaast ook een plaats in te ruimen voor artikelen betreffende Iegerorganisatie, enz. Echter zullen voorloopig inzenders van artikelen van meer wetenschappelijken aard of van zuiver technischen inhoud ver wezen worden naar het I. M. T." Dat eene vereeniging in Indië de voeling tusschen de afdeelingen onderling en van deze met het Hoofdbestuur niet in de eerste plaats door algemeene vergaderingen of congressen, maar door de eene of andere publicatie dient te onderhouden, is duide ijk. Dat voor die publicatie de vorm van een eigen orgaan werd verkozen, is verklaarbaar, al zijn wij van meening, dat samenwerking met het I. M. T. althans voorloopig meer aangewezen was Maar niet duidelijk, niet verklaarbaar is ons het besluit het orgaan uit te breiden tot een militair tijdschrift van den aard, zooals de eerste aflevering toont. Wij willen de qualiteit van hetgeen die eerste aflevering biedt, niet critisch beschouwen. Alle begin is moeilijk en in dit geval was dat in dubbele mate het geval, waar de verschijning van die aflevering van maand tot maand moest worden verschoven. Maar zelfs al worden in volgende afleveringen het officiëeleen het niet-officieële gedeelte beter gescheiden dan nog blijft de vraag: Wat beteekent de opname in het orgaan van een artikel, dat het een of ander bepleit, b.v. de afschaffing van de H.Cde invoering van het divisie-verband, eene uniform-wijziging, andere 1271

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 129