Boekaankondiging en -bespreking. [Dec. 1915. Maar de Officiersvereeniging, die veel goeds zou kunnen tot stand brengen, loopt nu de kans haar geld en een groot deel van hare energie te verkwisten aan een doelloozen wedijver, doelloos, want in de verkeerde richting, gericht tegen eene bevriende mogendheid. Men vereenigt zich toch, opdat de collectieve meening meer gewicht in de schaal Iegge dan die van den enkeling ooit kan doen. Men vereenigt zich niet om individuëele meeningen te publiceeren, waar hiertoe al gelegenheid te over bestaat. Wanneer de uitgave van een Orgaan de werkkracht van die leden van het Hoofdbestuur in beslag neemt, dan blijft er niet voldoende tijd over voor de behartiging van het eigenlijke doel van de Vereeniging, als dat Orgaan tevens is een gewoon tijdschrift, als de meerderheid van de bijdragen niet onmiddelijk verband houdt met de onderwerpen, die op het oogenblik de aandacht van het Hoofdbestuur hebben. Dit toch kan onmogelijk het heele veld in eens beslaan, het moet geleidelijk aan werken en slechts eenige onderwerpen tegelijk aanvatten. De Officiersvereeniging wil niet alleen, wil zelfs niet in de eerste plaats voor positieverbetering werken; zij zet de verbetering van legertoestanden voorop terecht, onder de omstandigheden, waaruit zij n. o. 111 geboren is. Nu is de groote fout op militair gebied van ons Nederlanders: gebrek aan organiseerend talent. In hoeverre eene Officiersvereeniging in dat gebrek zou kunnen voorzien, blijve in het midden. In elk geval stemt het begin weinig hoopvol. Eene dergelijke vereeniging heeft behoefte aan een Orgaan, waarin naast mededeelingen van het Hoofdbestuur en afdeelings-verslagen worden opgenomen doorwerkte verhandelingen over die punten, waarop het Hoofdbestuur iu de naaste toekomst zijne activiteit wil richten. Zoo'n verhandeling kan dan als leiddraad, als inleiding dienen voor de beraadslagingen in de afdeelingen. Dit is o i. de eenige manier om te zorgen, dat de energie zich niet versnippert over de menigvuldigheid der onderwerpen en dat de enke ling, op zijn stokpaardje gezeten, niet den boventoon tracht te voeren. Evenals een Ministerie, ook een partij-ministerie, zich uit het pro gramma datgene snijdt, wat het zich voorstelt in zijn regeerperiode tot stand te brengen, evenzoo dient het Hoofdbestuur zich een programma van actie op te stellen. Daarnaast blijft natuurlijk het recht van initiatief bestaan en buitendien kunnen de afdeelingen zich al of niet ingenomen verklaren met de plannen van het Hoofdbestuur. Aan dat alles kleeft genoeg om de werkkracht van de heeren meer dan te binden. Daarenboven een orgaan-tijdschrift uitgeven, zal, vreezen wij, te veel blijken. En aangezien die uitgave geldelijke verplichtingen met zich brengt, zal deze bijzaak ten koste van de hoofdzaak de aandacht krijgen. Waar wij van meening zijn, dat eene officiersvereeniging veel goeds tot stand kan brengen, zouden wij het—afgezien van de 1273

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 131