nagekomen Stukken. (Denadoneezen bij de Bereden-flrtillerie. Naar verluidt, zal binnenkort bij de Bereden-Artillerie een proef worden genomen met Menadoneezen als tijdelijke vervangers voor de in grooten getale ontbrekende Europeanen. Waar ik door een detacheering bij de Infanterie en ook door verblijf te velde een nadere kennismaking met de Menadoneezen en Amboneezen had, meen ik goed te doen mijn meening in dezen kenbaar te maken; wellicht kan daarvan gebruik worden gemaakt bij de keuze der menschen, de wijze van africhten en bij de beoordeeling van hun arbeid en vorderingen tijdens die africhting. Ik begin voorop te stellen, dat ik van den Menadonees als In fanterist een zeer goeden indruk kreeg om zijn werkelijk soldateske eigenschappen; hij is een prettig, intelligent materiaal om mee te werken, zoowel te velde als bij vredes-oefeningen en in den in- wendigen dienst in de kazerne. Ik gebruik daar echter feitelijk een onjuiste uitdrukking, werken, want aan bepaald physiek werken heeft de Menadonees evenals de Ambonees een broertje dood. Hij is afkeerig van lichamelijken arbeid, niet van loopen en vechten, maar wel van het sjouwen met zware lasten en andere physieke inspanning. Daarvan deed ik persoonlijk eenige ervaring op in Djambi, alwaar ik tijdelijk treindienst verrichtte en karren- en prauwtransporten commandeerde; van de Amboneezen en Mena doneezen der dekking was geen noemenswaardige hulp te krijgen, bij de moeilijkheden op de slechte wegen en bij de prauwvaarten hielden de heeren er heelemaal niet van zich wat in te spannen bij het roeien met de dajoeng; slechts een enkelen maal kon ik hen daartoe krijgen door een race tusschen de prauwen uit te schrijven, waarbij intusschen mijn geheime bedoeling alleen was wat sneller vooruit te komen. Ook bij de vredes-oefeningen: pionieren en loopgraafarbeid, stonden zij ver in werkzaamheid ten achter bij de Europeanen en naar mijn oordeel zelfs bij de Inlanders. Deze eigenschap (die in zooverre wel te verklaren is door de gemakkelijke bestaansvoorwaarden van deze rassen in hun negorijen) vond ik bevestigd door de africhtingsproeven bij de mitrailleur compagnie, alwaar ondervonden werd, dat de Menadoneezen bijv. al heel weinig presteerden bij het met handen verplaatsen van de mitrailleurs door het terrein. Het is duidelijk, dat deze eigenschap, gepaard aan het feit, dat 1275

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 133