Dec. 1915.] Het voortgezet vuur met G. K. leiden, daar op een foutieve aanname zeer wel twee gelijksoortige inschietmethoden vergeleken kunnen worden, mits evenwel de ove rige omstandigheden volkomen dezelfde .zijn, en ook dit is niet het geval. Na inschieten met G.K.-S. opent men het voortgezet vuur op de grens en na inschieten met G.K.-T. op de gehalveerde grenzen. Het gevolg hiervan is duidelijk: ware b.v. in het schiet- voorschrift verkeerdelijk voorgeschreven, dat na inschieten met G.K.-S. het voortgezet vuur geopend wordt op de grens ver minderd met 50 M., dan zou volgens Schr. in dat geval de kans op munitieverspilling slechts 0,3 °/Q bedragen (zie fig. 4) en het inschieten met G.K.-T. in een nog ongunstiger verhouding komen te staan. Daarentegen zou juist het inschieten met G.K.-T. weer in het voordeel blijken te zijn, als de samensteller van het schiet- voorschrift een vergissing had begaan door het voortgezet vuur na inschieten met G.K.-T. te laten openen op de gehalveerde grenzen, verminderd met b.v. 200. M. (kans op munitieverspilling 0% zie fig. 7). Zelfs al had Schr. overeenkomstig het schietvoorschrift aange nomen, dat munitieverspilling plaats heeft, als (op ongedekte doelen vurende) 75 of meer der banen (-|-) of valt, ook dan nog zou de aanname foutief geweest zijn. Schr. gaat stilzwijgend voorbij, dat zijn betoog geldt voor G. K. vuur, terwijl het schietvoorschrift omtrent munitieverspilling een bepaling geeft, geldende voor het schieten met vol projectiel. Dat er in deze een groot onderscheid bestaat, moge blijken uit het volgende. In fig. d. zijn voor het geval, dat zonder en met spreiden geschoten wordt op den meest waarschijnlijken afstand van het doel (dus gemiddeld op den af stand der gehalveerde grenzen) twee krommen geteekend voorstel lende de verdeeling der kogels.en scherven in de diepte, per K.G. projectiel gewicht; de hoogste kromme geldt voor het geval dat een G.K. groep geschoten wordt op één afstand de laatste voor G.K. groepen op denzelfden afstand en op afstanden £0 M. grooter en (1) Dit is dezelfde kromme als die bedoeld in de 2e alinea van ad II hierachter. Zij geldt voor niet-steil krombaanvuur. Voor vlakbaanvuur zal bij gelijke doelhoogte de kromme langer en in het algemeen ge- strekter zijn, voor zuiver krombaanvuur korter en in het algemeen hooger. 1172

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 20