Het voortgezet vuur met G. K. [Dec. 1915. In de fig. e is ten deele geteekend (op een tweemaal grooteren schaal) de hoogste kromme van fig. d voor een G. K.-groep op de gehalveerde grenzen na inschieten met G. K.-T. met de procent getallen van fig. 7, en in fig. dezelfde kromme voor een G. K.- groep op de grens na inschieten met G. K.-S. met de procent getallen van fig. 4, terwijl in fig. g de overeenkomstige toestand geteekend is voor het geval de O. H. van een treffer gebezigd wordt voor het voortgezet vuur. Voor G. K.-T., G. K.-S. en een treffer krijgt men dus als procent getallen voor het gunstige geval respectievelijk: 72,70 en 96. Het is duidelijk dat deze'getallen slechts een betrekkelijke waarde hebben, en het is zeer wel mogelijk, dat er gevallen zijn, waarin het procentgetal voor G. K-S. iets grooter is dan dat voor G. K-T., doch dit doet aan het geheel weinig af; de bedoeling is hoofdza kelijk om aan te toonen, dat ook het inschieten met G. K.-T. een goed recht van bestaan heeft. Dat hier voor G. K.-T. een iets gunstiger procentgel al gevonden wordt dan voor G. K.-S., komt natuurlijk uitsluitend, doordat na inschieten met G. K.-S. het vuur niet geopend wordt op den meest waarschijnlijken afstand van het doel. Geschiedde dit wel, dan zou G. K.-S. steeds een hooger procentgetal geven, omdat de ligging van het doel met G.K.-S. iets nauwkeuriger bepaald wordt dan met G. K.-T., zooals uit een vergelijking van de rijen procentgetal len van fig. 4, en 7 blijkt. 2) Had Schr. deze procentgetallen als maatstaf genomen voor een onderlinge vergelijking van de waarden der beide inschietmetho- den hetgeen ook algemeen geschiedt—dan ware de conclusie geweest, dat inschieten met G. K.-T. als regel in het nadeel is, doch slechts in zoo geringe mate, dat beide inschietmethoden als gelijk waardig mogen worden beschouwd. Op blz. 770 onderaan en 771 bovenaan zegt Schr. dat het hem meermalen is opgevallen, dat van een voortgezet vuur op een on gedekt doel, na goed inschieten met G. K.-T., nagenoeg alle spring- 1) de laagste kromme is slechts ter vergelijking bijgeteekend. 2) N.B. De vakjes ai a2, a2 a3, a3 a4, enz. van fig. 7 zijn tweemaal zoo groot dan die van fig. 4. 1175

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 23