Dec. 1915.] Vereenvoudiging van de Comragniës-administratië. 10. nagaan, of de totaal schuld is ingeschreven in de algemeer.e schuldrekening (deel II). 11.de bij-administratie nagaan, menagestorting nagaan, uitbetalingsboek en menagerekening vergelijken, controleeren, of de menagerekening dagelijks wordt bijgehouden, vergelijken storting menage onderofficieren en (of) subsistenten, vivresbon controleeren. 12. afrekening sergeant-majoor nagaan. 13. nagaan, of de straffen zijn ingeschreven. Verder nog de loopende controle op fourier en menagemeester. Voor zoover betreft de kleeding, dient hij erop te letten, dat in deel II aanteekening wordt gehouden van niet op tijd verstrekte vernieuwing en evenzoo van de verstrekking daarvan. Wie dit alles goed wil nagaan, is geruimen tijd per dag gebon den aan zijn compagniesbureau en wat erger is, belet zijn serge ant-majoor administrateur gedurende dien tijd om te werken. En deze wordt toch reeds 's morgens door compagnies- en korpsrapport met daaraan verbonden wachten gedurende uren aan zijn werk onttrokken. Verder heeft de C. Cf. op soldijdagen nog te zorgen, dat hij klein geld genoeg heeft om zijne Ge. te betalen en als hij dat niet van den een of anderen aannemer kan krijgen, moet hij het maar op den passer gaan wisselen, of dat laten doen, onder zijne verant woordelijkheid natuurlijk, door een der gegradueerden. Welk C. G. van een veldbataljon, die zich ernstig wijdt aan de opleiding zijner Ge., kan tijd vinden voor al deze werkzaamheden? Is het nu niet mogelijk dit alles te veranderen zoodanig, dat de C.G. vrijwel geheel wordt ontheven van deze beslommeringen, zonder dat hij het toezicht verliest op betaling, voeding en kleeding zijner mannen. Mij dunkt, dat dit zelfs vrij eenvoudig kan en op eene manier, waarbij de administratie eenvoudiger wordt en minder kostbaar. Ik stel mij dit zoo voor. Bij het korpsbureau wordt een vleugel aangebouwd (of ter be schikking gesteld), waarin lokalen zijn voor: 1. een administrateur van het Korps (rang minstens onderlui tenant). 1180

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 32