Vereenvoudiging van de Compagnies-administratie. (Dec. 1915. 2. eenig schrijverspersoneel, zooals nu is beschikbaar gesteld voor kwartiermeesters. 3. den adjudant-administrateur en 2 sergt. majoors-administrateurs, welke alle 3 overgaan bij de administratie en ter beschikking worden gesteld van den Korpsadministrateur. (K. A.) De K. A. houdt eene controle aan (zooals nu de kwartiermeester aanhoudt) van het geheele Korps met de officieren incluis doet alle betalingen en is vanzelfsprekend geldelijk verantwoordelijk. De uitbetaling der soldij geschiedt compagniesgewijs voor zijn bureau in tegenwoordigheid van den officier van de week der com pagnie en hij zorgt dat het noodige afgepaste geld daartoe beschik baar is. De K. A. betaalt vertrekkende militairen uit en teekent de marschbons af. Hij houdt verder voor eiken man een zakboekje aan, waarin alles wordt aangeteekend nopens soldij, kleeding enz., voorzoover de soldij betreft, op de wijze, als nu voor het uitbetalingsboek is voorge schreven. Het zakboek wordt bij overplaatsing van den man per post ver zonden. Het levert alle gegevens om reclames over soldij of kleeding dadelijk te kunnen onderzoeken, zoodat het op en neer zenden van meterslange reclamestaten vervalt. Op de eerste bladzijden kan het stamboek van den man worden aangehouden. Overigens kan het zoo zijn ingericht, dat het voor een verband van 6 jaar voldoende is. Gaat de compagnie op manoeuvre of te velde, dan blijven de zakboekjes bij het Korps; er gaat dan 1 sergt. maj. adm. mede, die de administratie voert in een „zakboekje te velde", zooals in 1901 of 1902 in Atjeh in beproeving is geweest en dat geheel vol doende is voor het beoogde doel. Hij neemt overigens de noodige E. A. B.'s mede om voorloopig manschappen te kunnen overgeven. Elke 10 of 15 dagen zendt hij afschriften aan den K. A. Kleinere afdeelingen op excursie krijgen met soldijstaten hunne soldij opgezonden of leven tijdelijk op voorschot, zooals nu ook geschiedt. Delegaties worden in het „zakboekje te velde" en op E. A. B. 's vermeld. Op deze wijze ingericht is de administratie n.b.m. heel wat een= 1181

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 33