Dec. 1915.] Onze Mitrailleur-Schutters en hunne Schietopleidinq. opgenomen, dat alle kader en manschappen zoodanig geoefend moe ten zijn, dat zij bij intredende verliezen het stuk kunnen bedienen, 0111 zoodoende ook in die noodgevallen de vuurkracht van den mitrailleur zooveel mogelijk in tact te houden. In punt 5 vinden wij vermeld: „Van ongegradueerden wordt geen theoretische kennis gevorderd." Geheel juist is dit niet; in punt 43 wordt onder de eischen om tot mitrailleur-scherpschutter te worden aan gesteld wel degelijk eenige theoretische kennisgevorderd, in ten 4e o.a. In de punten 8, 10 en 11 vinden wij aangegeven, wanneer de manschappen (en het kader) mogen deelnemen aan de richt-en schietoefeningen (met losse patronen), aan de schietoefeningen met scherp en aan het gevechtsschieten. Achtereenvolgens worden de verschillende phasen van de schiet- opleiding behandeld. Alvorens over te gaan tot het maken van enkele opmerkingen over die Hoofdstukken, wilde ik nog wijzen op punt 12. Daarin wordt gezegd: „De richtoefeningen zullen met het kader en de „afgerichte" handlangers ook in afwisselend terrein worden ge houden," waarbij punt 23 bepaalt: „zoodra eenige bedrevenheid in het richten is verkregen, worden de oefeningen bij voorkeur in het terrein, op gemarkeerde oorlogsdoelen gehouden". Blijkbaar slaat dat „afgericht" dus op de vóór de voorbereidende schietoefeningen te doorloopen periode om den man de inrichting, behandeling en wer king van den mitrailleur te leeren. Had deze bepaling van punt 12 niet een juistere plaats gehad bij a. Richtoefeningen.? De schietopleiding bestaat blijkens de indeeling in ons Voor schrift uit: A. De voorbereidende schietoefeningen. B. Het schcolschieten. C. Het gevechtsschieten. Wij missen in deze indeeling het „Belehrungsschieszen" van het Oostenrijksche Voorschrift, dat ten doel heeft aan de in opleiding zijnde manschappen daadwerkelijk door een goed schutter te doen vertoonen, welke uitkomsten, onder verschillende omstandigheden, met den mitrailleur verkregen kunnen worden. Toch is dat, laten wij het Voorbeeldschieten noemen, door een goed schutter zoo nuttig. 1188

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 40