Onze Mitrailleur-Schutters en hunne Schietopleiding. [Dec. 1915. Het animeert den man, wanneer hij ziet, wat met zijn wapen be reikt kan worden en het prikkelt zijn ijver om tot diezelfde resultaten te komen. Mij is niet bekend, waarom dit „Belehrungsschieszen" is wegge laten. Was het om het meerdere gebruik van scherpe munitie, of met het oog op den in beslag genomen tijd M. i. kunnen geen van die beide bezwaren ernstig gelden. Het is niet noodig om bij dit Voorbeeldschieten groote serieën te gebruiken. Het aantal van 100.000 losse patronen, dat in ons Voorschrift voor de oefeningen is beschikbaar gesteld, zou boven dien gerust met eenige tienduizenden patronen verminderd kunnen worden, inplaats waarvan dan ten behoeve van dit schieten, een zij het ook minder-aantal scherpe patronen kon worden verstrekt. Door het telkens voor iederen schutter verwisselen van gemak kelijk afneembare schijfbeelden, kan ook de benoodigde tijd tot een minimum worden beperkt. Aanschouwelijk zou dan den man kunnen worden vertoond De groote invloed van het onjuist richten van den mitrailleur. De enorme invloed van een foutieve vizierstelling. De onvoordeelige trefferverdeeling bij onregelmatig, niet in goede tijdmaat strooien. Het met juistheid brengen van den bundel in het doel, door het afgeven van zeer kleine serieën, met verandering van het vizier of door richten met grof of fijn korrel, welk schieten practisch kan voorkomen, wanneer wij het vuur willen voorbereiden op een lijn in het terrein, welke door de tegenpartij zal worden overschreden. Het vuren met hulprichtpunten (lijnen), b. v. in geval, dat het doel onduidelijk zichtbaar is. Slechts eenige gevallen zijn hier aangegeven, die m. i. reeds het groote nut van het voorbeeldschieten doen zien. De Voorbereidende Schietoefeningen. De Voorbereidende Schietoefeningen vangen in ons V. Voorschrift aan met a. de Richtoefeningen. Eerst daarna vinden wij als b. de bewegingen van het laden (ontladen??), het vuren en het strooien. Logischer zou het zijn om de bewegingen voor het laden en ont laden voor de richtoefeningen te plaatsen als a. en te verbinden 1189 I. M. T. 1915 77.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 41