Een door de Genietroepen gehouden oefening aan de Tjilaroem. (met plaat.) In de maand Mei j.l. werd door de Depot-Compagnie van liet Korps Genietroepen eene oefening gehouden op de Tjitaroem, bij de dessa Soekabiroes, 5K paal ten Zuiden van Tjimahi, die m.i. wel waard is, hier in 't kort vermeld te worden. Vooraf ga echter een korte inleiding. Nagenoeg ieder leger beschikt over een pontontrein, teneinde een ageerende troepenmacht in korten tijd in staat te stellen, wateren te passeeren, welke een belemmering vormen voor de operatiën. Ook ons leger zal in oorlogstijd wel voor de gevallen komen te staan, dat de grootere rivieren overgetrokken moeten worden, terwijl de bestaande bruggen zijn vernield. Waar nu bij ons een pontontrein voorloopig nog tot de vrome wenschen behoort, moeten wij dus onze overgangsmiddelen samen stellen uit materiaal, ter plaatse aangetroffen. In den regel zal dit materiaal wel bamboe zijn. De overgangsmiddelen, welke v.n. voor ons doel in aanmerking komen, zijn juk- en schraagbruggen, vlotbruggen en enkele vlotten. Wanneer prauwen gerequireerd kunnen worden, verdienen deze natuurlijk als ondersteuningspunt verre de voorkeur, doch dit geval zal zich wel zelden voordoen. Jukbruggen kunnen ook buiten beschouwing blijven, daar hun constructie te veel tijd eischt. Schraagbruggen kunnen bij eenigszins sterken stroom en diep water niet neergeslagen, worden; is de waterstand laag, zoodat de man schappen zich te water kunnen begeven om de schragen te plaatsen, dan verloopt de brugslag betrekkelijk nog al snel. Rest ons ten slotte nog de vlotbruggen te beschouwen. Deze hebben als nadeel, dat de brug rijst en daalt met den stand van het water, zoodat de aan den oever gelegen vakken in staat moeten zijn deze bewegingen te volgen. Bovendien vernauwen de ondersteuningspunten het rivierprofiel nog al aanzienlijk, terwijl ze 1193

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 45