Een door de Genietroepen gehouden Dec. 1915.] meer dan schraagbruggen blootstaan aan vernieling door met den stroom afdrijvende boomstammen, enz. In vele gevallen zal een vlotbrug echter het eenige mogelijke overgangsmiddel zijn, 'twelk binnen een redelijken tijd een eenigszins aanzienlijke troepenmacht in staat zal stellen van oever te verwisselen. Een geheele brigade b.v. op vlotten over te brengen is natuurlijk onbezonnen werk. Men kan toch rekenen, dat met em- en debar- keeren mede, elke reis heen en terug over een rivier van 50 Meter breedte 10 minuten eischt. Het doel van de door de Depot Cie. op de Tjitaroem gehouden oefening was nu o.a. gegevens te verkrijgen omtrent het drijfver- mogen van de bamboe gombong, zooals ze langs de oevers van den Tjitaroem wordt aangetroffen en omtrent den tijd, benoodigd voor het slaan van een vlotbrug van bamboe, geschikt voor berg- artillerie en treinvoertuigen. De Tjitaroem had ter plaatse een breedte van 45 Meter, de stroom snelheid bedroeg toen 1 Meter per seconde. Bij de beschrijving van de constructie gelieve men de bijgevoegde foto's te vergelijken, speciaal die der drijvers kan men zeer duidelijk zien op de foto, waar de laatst overgeblevene op zijn plaats wordt gedreven. De bamboe, welke gebruikt werd voor de vlotten, werd schoon gemaakt en ontdaan van de topeinden, doch overigens in zijne volle lengte gelaten, welke ±11 a 12 Meter bedroeg. Zij werden, bij 7 stuks tegelijk, met 4 hoofdsjorringen, vereenigd tot bossen. Drie van deze bossen werden op afstanden van 40 c. M. met 16 dwarsregels, lang 2,50 M. vereenigd tot een drijver. Deze drijvers werden op den oever in elkaar gezet, tegen schranking nog voorzien van twee schuine schoren en dan langs den hellend afgegraven oever te water gelaten op een plaats, waar zoomin mogelijk stroom stond; de verdere afwerking geschiedde nu op het water. Deze drijvers vormden de eigenlijke ondersteuningspunten en kwamen 5 meter hart op hart van elkaar te liggen. Iets achter het midden van de drijvers werd het draagvlak van de liggers gevormd, door over de daar aanwezige drie dwarsregels, nog drie langsregels (in de richting van de bossen) aan te brengen, ook lang 2,50 M. 1194

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 46