OEFENING AAN DE TjlTAROEM. [Dec. 1915. die, welke in oorlogstijd te verwachten zullen zijn. Sesaks voor brugdek zullen dan in den regel wel niet gemaakt worden, doch genomen van in de nabijheid staande inlandsche woningen; ook kan men gebruik maken van de beschikbare kreedekken. Wat dikwijls veel tijd ophoudt, is het kappen en aanvoeren van de benoodigde bamboe. Soms zal men de Inlandsche bevolking te hulp kunnen roepen, doch in den regel zal daar niet op te re kenen zijn en men aangewezen zijn op eigen krachten. De tijd voor het verzamelen van de materialen benoodigd, is natuurlijk in sterke mate afhankelijk van den afstand, waarop ze ge haald moeten w'orden. Bij de keuze van het overgangspunt is dit natuurlijk een factor, die veel gewicht in de schaal legt, doch het is niet de eenige. Een groot voordeel van de besproken vlotbrug en vlotten is nu m.i., dat men er zooveel menschen aan kan te werk stellen. Het binden van de bossen, het maken van de drijvers, het vereenigen der drijvers tot brugvakken kan zoo geregeld worden, dat alles gelijk gereed is, terwijl bij schraagbruggen doorgaans schraag voor schraag gemaakt en geplaatst moet worden. En aan gezien de constructie zoo eenvoudig is, kan men bij den bouw met vrucht gebruik maken van de hulp van de Infanterie, onge rekend nog de hulp, die deze bieden kan bij het kappen en aan voeren van de bamboe. Dat het meermalen een noodzakelijkheid zal blijken Infanterie ter beschikking te stellen van de Genietroepen bij dergelijk werk, ligt voor de hand. Een brigade toch, heeft in het gunstigste geval te beschikken over één peloton Genietroepen, met kader meegerekend, dus+ 70 man; meestal zal dit peloton evenwel niet meer op volle sterkte zijn. Wanneer nu aan dit peloton werd opgedragen voor den overgang over een eenigszins breede rivier zorg te dragen, kan men aanne men, dat daar zeker een geheelen dag mee gemoeid zou zijn. Werd voldoende Infanterie ter beschikking gesteld, dan zou men—zonder te optimistisch te zijn— kunnen aannemen, dat na 6 uur de overgang gereed was. Naar gelang van de omstandigheden zou tegelijk met de con structie van vlotten begonnen kunnen worden, welke trouwens toch al noodig zijn om de ploeg, welke aan den anderen oever moet 1197

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 49