Eën en ander over de toelating tot de kaderscholen. [Dec. 1915. afkomstig zijn dus in het voordeel, doch alle adspiranten staan ten achter bij hun collegas op Java en behalen lagere cijfers dan deze! Een jongmaatje met eenige jaren dienst en mèt schoolopleiding, die handig en vlot zijn dienst in 't garnizoen verricht, doch nog nooit eenig practisch werk heeft meegemaakt, wordt op deze wijze eerder en vlugger korporaal en sergeant dan een flinke kerel met eenige jaren rimboe-ervaring, doch die met pen en inkt en leesboek jes minder vertrouwd en aan de eenvoudige oefeningen van 't garnizoen ontwend is. Dit is een groote onbillijkheid en dit werkt ook geenszins bevorderend voor den opbouw van een goed en vooral practisch en ervaren kader. De tegenwoordige examen-voorwaarden zijn zoodanig gesteld, dat de garnizoens-soldaat een tienvoudig betere kans heeft dan de rimboe-soldaat. En waar dit m.i. een onbillijkheid is en dus nim mer de vooropgezette bedoeling geweest kan zijn, is een verandering en verbetering zeer urgent. Ook al, omdat naar mijn bescheiden meening de Buitenbezittingen met eenige patrouille-actie een betere kweekschool moeten zijn voor bruikbaar kader-bibit dan het veld- bataljon op Java, zelfs al wordt het tirailleeren en veldwacht- uitzetten en seinen daar nog zoo schitterend onderwezen. M. i. zou de billijkste oplossing de volgende zijn. Voor 't begin van den nieuwen cursus wordt het aantal beschikbare plaatsen bekend gemaakt. Hiervan wordt bijv. 2/3 gedeelte voor adspiranten van Java en 1 /3 gedeelte voor de adspiranten der Buitenbezittingen (in billijke evenredigheid over de verschillende garnizoensbatal jons en c q. detachementen te verdeelen) opengesteld. Zoodoende krijgt men dus a een vergelijkend examen voor de adspiranten van Java en b een eveneens vergelijkend examen voor de adspiranten van de Buitenbezittingen, of liever van de adspiranten der verschil lende garnizoensbataljons. Want de candidaten der onderscheidene garnizoensbataljons verkeeren ook niet allen in ongeveer dezelfde omstandigheden, wat hun opleiding of „voor-studie" betreft. Het zeer verkeerde verschijnsel doet zich thans voor, dat schoolsche kennis beslissend is! Bij 't jongste examen meldden zich bij één garnizoensbataljon 2d Amboineezen aan. Eén dezer, een zeer goed soldaat, die reeds 1203

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 61