Dec. 1915.] Eén en ander over de toelatino tot de kaderscholen. driemaal examen had gedaan en steeds gemiddeld 8 a 9 behaalde, werd wederom niet geplaatst, omdat een ander, minder goed soldaat, maar handiger examen-aflegger, voor rekenen en schrijven één punt meer behaalde. En een dergelijk systeem is absoluut verkeerd. Niet de domme puntjes voor rekenen, lezen en schrijven moeten be slissen. Een dergelijke regeling is goed, wanneer 't goeroes of hulp zendelingen, maar niet wanneer 't eenvoudige soldaten betreft. Want van de 25 candidaten behaalden minstens een tiental vrij wel dezelfde cijfers voor praktijk. Dat kenden ze precies, vooral omdat de commissie van het billijke standpunt uitging om nu hoofdzaak-vragen, den I.V. betreffende, te stellen. Dus toen beslisten bij de selectie van bibit tot kadervorming lezen, schrijven, rekenen, seinen, e.d. Daarom, stel bij de examen-eischen vast, dat de mana prevöt-ge- weer is (op Java), of wel met dit wapen als schermgereedschap zoodanig kan omgaan, dat hij bij een nadere opleiding op de ka- derschool zonder moeite prevöt kan worden (op de Buitenbezittingen); b dat hij voldoende rekenen, lezen en schrijven kan, 'tgeen moet blijken uit eenig schriftelijk-en mondeling werk, dat echter niet met cijfers, doch alleen met voldoende of onvoldoende beoordeeld wordt; c laat den adspirant op de schietbaan toonen, dat hij voldoende met het geweer (c.q. karabijn) kan schieten (dit is m.i. van veel meer belang, dan dat hij machtig mooi kan seinend eisch, dat het voornaamste gedeelte van het examen, dat in „praktijk"tenminste een volle week duurt, opdat de commissie zich omtrent iederen candidaat werkelijk een" afgerond oordeel kan vormen en zend daarom de commissie met al de adspiranten die zeven dagen op meerdaagsche oefening: daar blijkt, practisch beter, wat een man als toekomstig kaderlid waard is, dan in de daagsche garnizoensdoening! Het is zeer wel mogelijk, en 't is mij verschillende malen bij ondervinding gebleken, dat een Europeesch of Amboineesch mindere alle practische factoren bezit om een goed korporaal te worden, maar het lezen, schrijven en rekenen blijft het zwakke punt. Ik heb die Europeanen op 't examen gezien, zwoegende en trans- 1204

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 62