Dec. 1915.] Afstandsrit Batavia-Tjimahi op 20 en 21 Nov. 1915. precies 300 M. per min., en daar ik de drafreprises gebruikte als perioden van rust om de adem weer wat te herstellen, oefende ik haar in een zeer kalmen, regelmatigen draf, waarbij zij met laag hoofd haar beenen zoo weinig mogelijk boven den grond ophief (trot du cheval de fiacre, zegt Bausil). Verder bleek, dat bij het opgaloppeeren van lange hellingen de temperatuur zeer snel steeg en dat die bij het daarna afgaloppeeren weer van zelf daalde. Mijn plan was nu op den rit zelve de zware hellingen met het paard aan de hand op te loopen en af te galoppeeren, op de vlakke gedeelten een tempo te rijden van 15 min. galop, 5 min. draf en per uur 5 min. rust. 12 Nov. verzond ik haar reeds naar Batavia, om tijd te hebben van haar driedaagsche reis volkomen te herstellen en een weinig aan de warmte te wennen. Daar gaf ik haar dagelijks gedurende 2 uur kalm werk, hoofd zakelijk stap met een enkele galopreprise van 15 min. Den dag vóór den rit werd zij 's morgens en 's middags 1 uur aan de hand afgestapt. Gedurende de geheele training gaf ik haar eiken vijfden dag rust. Verzorging en voeding. Queen kreeg vóór de training 6 K.G. gaba en 30 K.G. gras. Dit werd opgevoerd tot 9 K.G. gaba, M K.G. Semarangs veevoeder (hoofd- bestanddeelen melasse, haver, gemalen djagoeng) en steeds bij thuis komst suikerwater. Zij bleef uitstekend eten en liet nooit iets van haar voeder staan. Na gebruik werden de beenen gemasseerd gedurende Yi uur en daarna gebandageerd. De rit. Den eersten dag Batavia-Buitenzorg. Afrit 6 uur v.m., gevolgd tempo 5 min. stap, 5 min. draf, 5 min. galop. Twee keer 8 min. gerust, tegelijkertijd gedrenkt en afgesponsd Queen kwam in goede conditie te Buitenzorg aan in 4 uur 52 mintot mijn spijt nog 8 min. te vroeg. Tweeden dag. Buitenzorg-Tjimahi. Controle posten Sindanglaja- Tjirandjang-Tjipatat. Afstand 105 K.M. Vertrek Buitenzorg 5 uur v.m. Mijn plan was in het begin niet te hard te rijden en z.m. met een fit paard te Sindanglaja aan te komen, waar zij het zwaarste gedeelte, de Poentjak 1482 achter den rug had. De zware hellingen 1212

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 70