uit de Pracfijk. Geen 3eneuer aan Snlanders. Zoo even las ik een stukje Jandoedeliana, geschreven door Asymptoot in het Indisch Militair Tijdschrift No: 10, waarin de schrijver er op wijst, dat hij in een buitengewoon geval jenever zoowel aan de Europeesche als Inlandsche militairen, dwangarbeiders en tolken had verstrekt. Schrijver kreeg op zijn verzoek om restitutie dier gelden, ten antwoord, of de patrouille-commandant maar zoo vriendelijk wou zijn om het dus blijkbaar misbruikt vocht te betalen; alleen het slokje van de militairen was wettig verstrekt. Eerst wil ik deze zaak administratief bespreken. In de door schrijver aangehaalde Algemeene Order 1912 No: 24, staat bepaald, dat aan Europeesche militairen jenever kan verstrekt worden. De aangehaalde Order Militair Geneeskundige Dienst No: 58 is een toelichting voor Officieren van Gezondheid op de Algemeene Order 1904 No: 88, die zelf ingetrokken is. Al is het dus niet bepaald, dan kan toch aangenomen worden, dat een toelichting op een ingetrok ken Order ook is vervallen. Echter kon ook verondersteld worden, dat slechts de aangehaalde Order wijziging behoeft, hetgeen tot mijn betoog niets afdoet. Administratief was de verstrekking dus niet op zijn plaats, daar in Algemeene Order 1912 No: 24 alleen van Europeanen wordt gesproken. Maar afgezien daarvan, vond ik de verstrekking aan Inlanders, dwangarbeiders en tolken in het geheel niet verantwoord en neem ik hier de zin uit de O.M.G.D. over, dat ik overtuigd ben, dat voor menig Inlander, die van jenever een afkeer heeft, het gebruik daar van schadelijk zou kunnen zijn. Tot mijn spijt heb ik Heer Asymptoot niet over deze aangele genheid gesproken, ook niet voor het verschijnen van dit stukje, waarin staat, dat alle doctoren, die hij er over sprak, toegaven, dat jenever in het aangehaalde geval verstrekt moest worden. Ik ga zelf veel verder en vind het verkeerd, dat die verstrekking aan genoemde Inlanders had plaats gehad. Ware ik dus de Korps- Commandant van dezen patrouille-commandant geweest, dan had ik dien Officier dit ook onder het oog gebracht. Wa't kan toch het geval zijnl Iemand, die niet gewoon is jenever te gebruiken, die het mis schien voor de eerste maal en nu bij wijze van obat drinkt, vindt 1215

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 73