Van Alles Wat. Dec. 1915.] Volgens betrouwbare courantenberichten zouden thans slechts vier volkomen bruikbare vliegmachines (Nos: 15, 16, 17 en 18) beschikbaar zijn de overige hebben in den loop der tijden zoodanig geleden, dat zij alleen voor oefeningen kunnen dienen. Men is nu bezig met den aanbouw van vier nieuwe machines, evenals de andere van het Maurice Farman-type. Of de motors in Japan ge maakt worden, is nog niet met zekerheid bekend. A. GeDQlIen Don zonnesteek. In een der militaire tijdschriften worden ondervolgende cijfers gegeven omtrent het aantal gevallen van zonnesteek, welke gedurende de verschillende krijgsbedrijven van het Japansche leger sinds de Restauratie voorkwamen. Veldtochten. Aantal gevallen. Aantal dooden. Formosa 1874 264 1 Chineesch-Japansche oorlog 1895 53 7 Boxeropstand115 25 Russisch-Japansche oorlog 1511 15. Voor de jaren 1907 tot en met 1910 geeft het tijdschrift respectievelijk 119, ICO, 359 en 100 gevallen, waarvan 3,7,19 en 5 met doodelijken afloop. Sinds het invallen van de warmte doen zich ook dit jaar wederom herhaaldelijk gevallen van zonnesteek voor. Zoo was het 66ste Regiment Infanterie te Utsunomya verplicht eene manoeuvre, die het in de tweede helft van Juni hield, te staken wegens het voor komen van 20 gevallen van zonnesteek op één dag. Te Tokyo kwam den 2lsten Juli j. 1. een geval voor met doode lijken afloop, hetwelk wel geweten mag worden aan de schuld van den bevelvoerenden officier der afdeeling; bij het appel-houden na het einde der oefening toch werd eerst het ontbreken van het slachtof fer opgemerkt, dat door burgers was gevonden en in een huis gedragen. Bij een geforceerden marsch van eene afdeeling van het 42ste Re giment Infanterie van Yamaguchi in den namiddag van den 2Cslen Juli kwamen 22 gevallen van zonnesteek voor; bij een geforceerden marsch bij het 34ste Regiment Infanterie te Shizuoka op 16 Juli 48 gevallen, waarvan 4 ernstigbij een marsch van 37 K.M. door een bataljon van het 15de Regiment Infanterie te Takasaki op 15 Juli vielen gedurende de onderweg gehouden gevechtsoefening 7 man wegens zonne steek uit en bij het 12de Regiment Infanterie te Marugame kwamen bij eene gevechtsexercitie op 24 Juli 25 gevallen voor, waarvan twee (een korporaal en een éénjarig vrijwilliger) onmiddellijk stierven. (1) Voor dit aantal was opneming in het hospitaal noodig. Het aantal lichtere gevallen, dat niet ter verpleging in eene ziekeninrichting werd opgenomen, wordt niet vermeld. 1226

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 84