sp I Si Onerzicht uan Oederlandsche militaire Tijdschriften. De Militaire Spectator 1915 No. 9. Deze aflevering opent met een artikel van Dr. L. M. G. Kooperberg getiteld „Eenige beschouwingen over het begrip Neutraliteit." S. gaat aan de hand van de geschiedenis na, wat men onder dat begrip heeft te verstaan, welke de rechten en welke de verplichtingen zijn van een Staat, die in een oorlog tusschen twee of meer andere staten verklaart neutraal te blijven. De periode, eindigende met het jaar 1780, werd nog steeds gekenmerkt door een vage onzekerheid betreffende de werkelijke grenzen van de rechten der neutralen, zoo zegt S. Toen begon het geweten van de neutralen te ontwaken en kreeg men in dat jaar en ook in 1801 het verbond van gewapende onzijdigheid. Over welwillende neutraliteit wil S. maar liever niet spreken, 't Is voorzeker ook iets geks. Daarna wordt een product van de 19e eeuw, n.I. de permanente neutraliteit besproken. Gevaarlijk terrein, want S. moet daarbij ook Belgie noemen. Niettegenstaande de vele conventies en verdragen verklaart S.: „Men vergete dit niet: 't bewustzijn van de rechten en plichten „van de neutralen was, zeker sinds Vattel, al sterk genoeg, maar „scherp geformuleerd, stevig beklonken, als 't ware, was dat alles „slechts gtbrekkig of niet. „En er zich aan houden „Alleen als geen eigenbelang er zich tegen verzette." Dat leert ons deze oorlog, had S. er wel bij kunnen voegen. Ritmeester van den Berg van Saparoea bespreekt, en vermoedelijk met een bloedend hart, „De huidige taak der Cavalerie." S. begint met de vermelding van een artikel „Lanze und Spaten. Die Cava lerie in Russisch Polen," en verklaart, dat alleen reeds het lezen van den titel hem deed schrikken. S. gaat aan de hand van genoemd artikel, waarin het optreden van een Duitsche Divisie Cavalerie eerst op het West-, daarna op het Oostfront besproken wordt, na, welke taak dit wapen in den tegenwoordigen oorlog heeft verricht. Dit zou volgens dat artikel daarop neerkomen, dat de cavalerie nog slechts voor de helft te 1228

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 86